Tenis. Australian Open: awans Karoliny Pliskovej, porażka Johanny Konty. Donna Vekić lepsza od Marii Szarapowej

Karolina Pliskova pokonała Kristinę Mladenović w I rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2020. Donna Vekić wyeliminowała Marię Szarapową, a Johanna Konta przegrała z Ons Jabeur.

Karolina Pliskova Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Karolina Pliskova
We wtorek Karolina Pliskova (WTA 2) rozpoczęła ósmy występ w Australian Open. Pokonała 6:1, 7:5 Kristinę Mladenović (WTA 41). W ciągu 84 minut Czeszka zaserwowała pięć asów i zdobyła 36 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła sześć z siedmiu break pointów i wykorzystała cztery z sześciu szans na przełamanie. Zanotowano jej 20 kończących uderzeń i 17 niewymuszonych błędów. Francuzka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki. Kolejną rywalką Pliskovej będzie Laura Siegemund.

Donna Vekić (WTA 20) wróciła z 1:4 w drugim secie i wygrała 6:3, 6:4 z Marią Szarapową (WTA 145). W trwającym 81 minut spotkaniu Chorwatka wykorzystała wszystkie cztery okazje na przełamanie. Posłała 18 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach. Rosjance naliczono 19 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek. Dla Szarapowej był to 16. występ w Australian Open i po raz trzeci odpadła w I rundzie (wcześniej w 2003 i 2010). W 2008 roku zdobyła w Melbourne tytuł. Rosjanka nie obroni punktów za 1/8 finału sprzed 12 miesięcy i wypadnie z Top 300 rankingu.

Niespodziankę sprawiła Ons Jabeur (WTA 78), która w 63 minuty pokonała 6:4, 6:2 Johannę Kontę (WTA 13). Tunezyjka zgarnęła 23 z 31 punktów przy własnym pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z sześciu break pointów. Madison Keys (WTA 11) w 57 minut rozbiła 6:3, 6:1 Darię Kasatkinę (WTA 69). Rosjanka popełniła dziewięć podwójnych błędów. Zdobyła dwa przełamania, a sama sześć razy straciła serwis. Mecz zakończyła z pięcioma piłkami wygranymi bezpośrednio i 20 pomyłkami na koncie. Keys miała 29 kończących uderzeń i 24 niewymuszone błędy. W II rundzie Amerykanka zmierzy się z Arantxą Rus.

Belinda Bencić (WTA 7) wróciła z 0:3 w drugim secie i wygrała 6:3, 7:5 z Anną Karoliną Schmiedlovą (WTA 203). W ciągu godziny i 42 minut Słowaczka popełniła osiem podwójnych błędów i wykorzystała tylko cztery z 15 break pointów. Szwajcarka pokusiła się o siedem przełamań. Alison Riske (WTA 19) zwyciężyła 7:6(5), 2:6, 6:3 Yafan Wang (WTA 51) po trzygodzinnym maratonie. Amerykanka posłała 45 kończących uderzeń przy 41 niewymuszonych błędach. Chince zanotowano 27 piłek wygranych bezpośrednio i 41 pomyłek.

Dajana Jastremska (WTA 21) w 54 minuty rozbiła 6:1, 6:1 Kaję Juvan (WTA 127). Ukrainka nie musiała bronić żadnego break pointu, a sama wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie. Maria Sakkari (WTA 23) wygrała 6:2, 6:2 z Margaritą Gasparian (WTA 100). W ciągu 63 minut Greczynka zdobyła 22 z 24 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Caroline Garcia (WTA 46) zwyciężyła 6:7(5), 6:2, 6:2 Madison Brengle (WTA 95). W trwającym godzinę i 59 minut meczu Francuzka zaserwowała siedem asów. Pokusiła się o 48 kończących uderzeń przy 40 niewymuszonych błędach. Amerykanka miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Fiona Ferro (WTA 63) w 74 minuty pokonała 6:2, 6:1 Alison van Uytvanck (WTA 47). Francuzka obroniła trzy break pointy, a sama zaliczyła sześć przełamań. Nao Hibino (WTA 103) zwyciężyła 4:6, 7:6(6), 6:3 Shuai Peng (WTA 104). Japonka odrodziła się ze stanu 4:6, 0:2 i później wróciła z 1-4 w tie breaku drugiego seta. W trwającym dwie godziny i 27 minut meczu posłała 51 kończących uderzeń przy 46 niewymuszonych błędach. Chince naliczono 29 piłek wygranych bezpośrednio i 36 pomyłek. Hibino zdobyła 26 z 32 punktów przy siatce. Polona Hercog (WTA 48) wygrała 6:3, 6:3 z Rebekką Peterson (WTA 44). W ciągu 85 minut Słowenka zniwelowała pięć z sześciu break pointów i spożytkowała cztery z pięciu szans na przełamanie.