Tenis. Australian Open: Rafael Nadal lepszy w boju leworęcznych. Stan Wawrinka i Karen Chaczanow wygrali w pięciu setach

Rafael Nadal w trzech setach pokonał Federico Delbonisa w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2020. Maratońskie mecze w czwartkowej sesji nocnej wygrali Stan Wawrinka, Karen Chaczanow i Taylor Fritz.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / SCOTT BARBOUR / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Nieczęsto zdarza się, by Rafael Nadal zmarnował tak wiele szans. W meczu II rundy Australian Open 2020 przeciw Federico Delbonisowi Hiszpan miał aż 20 okazji na przełamanie, ale wykorzystał tylko trzy. Wprawdzie z tego boju dwóch leworęcznych tenisistów wyszedł zwycięsko bez straty seta [6:3, 7:6(4), 6:1], ale - choć wygrał do zera - zajęło mu aż to 2,5 godziny.

Najwyżej rozstawiony Nadal w czwartek zaserwował osiem asów, ani razu nie musiał bronić się przed stratą podania, posłał 33 zagrania kończące, popełnił 29 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 116 punktów, o 33 więcej od rywala. Delbonisowi natomiast zapisano dwa asy, 22 uderzenia wygrywające oraz 43 pomyłki własne.

- Pierwszy raz w tym roku zagrałem tutaj w sesji nocnej - mówił w pomeczowym wywiadzie na korcie Hiszpan. - Warunki były inne, było chłodniej, a kort był wolniejszy. To był dla mnie trudny mecz. Nie wykorzystałem wielu piłek na przełamanie. Dopiero po wygraniu dwóch setów poczułem się zrelaksowany - dodał zwycięzca Australian Open z 2009 roku, który w III rundzie zmierzy się z rodakiem, Pablo Carreno.

Dalej gra także inny były mistrz turnieju w Melbourne, Stan Wawrinka. Szwajcar, triumfator sprzed sześciu lat, stoczył niezwykle zacięty bój z Andreasem Seppim. Po trzech godzinach i 38 minutach pojedynku zwyciężył 4:6, 7:5, 6:3, 3:6, 6:4, w decydującym secie odrabiając stratę przełamania. W 1/16 finału oznaczony "15" Wawrinka zagra z Johnem Isnerem.

Z kolei rozstawiony z numerem 16. Karen Chaczanow aż przez cztery godziny i 34 minuty rywalizował z Mikaelem Ymerem. Rosjanin ostatecznie wygrał 6:2, 2:6, 6:4, 3:6, 7:6(8), mimo że w piątym secie przegrywał już 3:5. Kolejnym przeciwnikiem moskwianina będzie Nick Kyrgios, faworyt gospodarzy.

Czwartkowa sesja nocna obfitowała w długie pięciosetowe pojedynki. Na pełnym dystansie walczyli także Taylor Fritz i Kevin Anderson. Amerykanin przegrywał 0-2, w trzeciej partii miał stratę przełamania, ale odwrócił losy spotkania i triumfował 4:6, 6:7(5), 7:6(4), 6:2, 6:2. Fritz, turniejowa "29", o awans do 1/8 finału zmierzy się z Dominikiem Thiemem, rozstawionym z numerem piątym.