Tenis. WTA Petersburg: Ajla Tomljanović lepsza od Markety Vondrousovej. Wygrane Donny Vekić i Swietłany Kuzniecowej

Australijka Ajla Tomljanović wyeliminowała Czeszkę Marketę Vondrousovą w I rundzie turnieju WTA Premier w Petersburgu. Awans wywalczyły Chorwatka Donna Vekić i Rosjanka Swietłana Kuzniecowa.

Ajla Tomljanović Getty Images / Bradley Kanaris / Na zdjęciu: Ajla Tomljanović
W styczniu Marketa Vondrousova (WTA 17) wróciła po ponad pięciomiesięcznej nieobecności spowodowanej kontuzją lewego nadgarstka. W Adelajdzie doszła do ćwierćfinału, a w Australian Open przegrała w I rundzie. W Petersburgu finalistka Rolanda Garrosa 2019 odpadła po pierwszym meczu. Czeszka przegrała 6:3, 3:6, 4:6 z Ajlą Tomljanović (WTA 57).

W trwającym dwie godziny i 10 minut meczu Vondrousova popełniła pięć podwójnych błędów. Tomljanović pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 10 break pointów. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W ubiegłym sezonie w Stambule lepsza była Czeszka. Kolejną rywalką Australijki będzie Anastazja Potapowa.

Donna Vekić (WTA 23) pokonała 6:4, 6:1 Kristie Ahn (WTA 97). W ciągu 70 minut Chorwatka posłała pięć asów i zgarnęła 56 z 92 rozegranych punktów (61 proc.). Wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów. - Ahn jest przebiegłą rywalką, utrudnia odnalezienie rytmu, gra bardzo płasko, więc na początku było trochę walki. Cieszę się, że udało mi się znaleźć drogę do zwycięstwa - mówiła Vekić dla wtatennis.com. Chorwatka przed 12 miesiącami doszła w Petersburgu do finału.

Swietłana Kuzniecowa (WTA 49) wygrała 6:3, 6:1 z Jennifer Brady (WTA 52). W ciągu 87 minut Amerykanka zaserwowała siedem asów, ale wykorzystała tylko jeden z 12 break pointów. W II rundzie Rosjanka zmierzy się z najwyżej rozstawioną Belindą Bencić. Alison van Uytvanck (WTA 47) zamieniła na przełamanie wszystkie sześć szans i pokonała 6:4, 6:1 Kristinę Mladenović (WTA 37). Francuzka w 2017 roku zdobyła w Petersburgu tytuł, a w 2018 ponownie doszła do finału.

Weronika Kudermetowa (WTA 38) zwyciężyła 7:6(4), 1:6, 7:5 Julię Putincewą (WTA 34) po dwóch godzinach i 34 minutach. Rosjanka zaserwowała siedem asów i zdobyła 40 z 56 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Kazaszka w 2017 roku osiągnęła w Petersburgu finał. Jekaterina Aleksandrowa (WTA 28) wygrała 6:4, 3:6, 6:4 z Darią Kasatkiną (WTA 71). Mieszkająca w Pradze tenisistka posłała 10 asów i odniosła 10. zwycięstwo w sezonie (bilans 10-1).

Caroline Garcia (WTA 46) miała zmierzyć się z Anastasiją Sevastovą, ale Łotyszka wycofała się z turnieju. Francuzka spotkała się ze swoją rodaczką Fiona Ferro (WTA 58) i przegrała 5:7, 6:3, 3:6 po dwóch godzinach i 29 minutach. Garcia zaserwowała dziewięć asów, ale wykorzystała tylko cztery z 15 break pointów, a sama pięć razy oddała podanie. Oceane Dodin (WTA 159) w 68 minut pokonała 6:2, 6:2 Viktorię Kuzmovą (WTA 65). Francuzka posłała siedem asów i zamieniła na przełamanie pięć z siedmiu szans.

St. Petersburg Ladies Trophy, Petersburg (Rosja)