Tenis. WTA Dubaj: kolejna batalia Simony Halep. Rumunka pokonała Jelenę Rybakinę i zdobyła 20. tytuł

Simona Halep została mistrzynią turnieju WTA Premier w Dubaju. W finale Rumunka wygrała z Kazaszką Jeleną Rybakiną po batalii rozstrzygniętej w tie breaku trzeciego seta.

Simona Halep, mistrzyni Dubai Duty Free Tennis Championships 2020 PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Simona Halep, mistrzyni Dubai Duty Free Tennis Championships 2020
Droga Simony Halep (WTA 2) do triumfu w Dubaju nie była usłana różami. W II rundzie z Ons Jabeur obroniła piłkę meczową. W ćwierćfinale z Aryną Sabalenką również stoczyła trzysetowy bój. Jedynie w półfinale problemów nie sprawiła jej Jennifer Brady (6:2, 6:0). W finale Rumunka zwyciężyła 3:6, 6:3, 7:6(5) Jelenę Rybakinę (WTA 19).

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Kazaszka wywalczyła na 4:2. W drugiej partii Rumunka od 4:1 straciła dwa gemy, ale kolejne dwa padły jej łupem. W decydującej odsłonie Halep oddała podanie podwójnym błędem, ale odrodziła się ze stanu 1:3. Przy 6:5 nie zakończyła meczu serwisem. Dokonała tego w tie breaku, w którym od 4-5 zgarnęła trzy ostatnie punkty.

W trwającym dwie godziny i 27 minut meczu obie tenisistki uzyskały po cztery przełamania. Halep zdobyła o siedem punktów więcej (113-106). Naliczono jej 28 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Rybakina miała 30 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek. Było to drugie spotkanie tych zawodniczek. W ubiegłym sezonie w Wuhanie Kazaszka prowadziła 5:4 w pierwszym secie, gdy Rumunka skreczowała z powodu kontuzji pleców.

Rybakina wystąpiła już w czwartym finale w tym roku - po Shenzhen, Hobart (triumf) i Petersburgu. Bilans wszystkich jej meczów o tytuł to 2-3. Pierwsze trofeum zdobyła w ubiegłym sezonie w Bukareszcie. W tym roku Kazaszka wygrała już 19 meczów (bilans 19-4). W lutym 2019 była notowana na 192. miejscu w rankingu, a w najbliższy poniedziałek znajdzie się na 17. pozycji.

Dla Halep był to 37. singlowy finał w głównym cyklu i zdobyła 20. tytuł. Odniosła drugi triumf w Dubaju (2015). W poniedziałek Rumunka rozpocznie 318. tydzień z rzędu w Top 10 rankingu i jest to 10. najdłuższa taka seria w historii WTA.

Mistrzyniami gry podwójnej zostały Su-Wei Hsieh i Barbora Strycova, które pokonały 7:5, 3:6, 10-5 Barborę Krejcikovą i Saisai Zheng. Tajwanka i Czeszka odniosły siódmy wspólny triumf, drugi w tym roku (po Brisbane).

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
WTA Premier, kort twardy, pula nagród 2,794 mln dolarów
sobota, 22 lutego

finał gry pojedynczej:

Simona Halep (Rumunia, 1) - Jelena Rybakina (Kazachstan) 3:6, 6:3, 7:6(5)

finał gry podwójnej:

Su-Wei Hsieh (Tajwan, 1) / Barbora Strycova (Czechy, 1) - Barbora Krejcikova (Czechy, 5) / Saisai Zheng (Chiny, 5) 7:5, 3:6, 10-5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy w 2020 roku Simona Halep wygra wielkoszlemowy turniej?