WTA Bad Gastein: Cornet w półfinale

Alize Cornet (nr 1) pokonała Barborę Zahlavovą Strycovą (WTA 127) i awansowała do półfinału turnieju Nurnberger Gastein Ladies rozgrywanego na kortach ziemnych w austriackim Bad Gastein (z pulą nagród 220 tys. dolarów).

To trzecie zwycięstwo 19-letniej Francuzki nad starszą o cztery lata Czeszką, w tym drugie w tym sezonie. Cornet w trzecim kolejnym meczu w Bad Gastein straciła seta. Najpierw stoczyła ponad 2,5-godzinny bój z Kolumbijką Marianą Duque Marino (WTA 131), a następnie walczyła z Austriaczką Patricią Mayr (WTA 75) przez prawie dwie godziny. Cornet od początku sezonu nie rozpieszcza swoich fanów. Bad Gastein to jej pierwszy turniej od marca, w którym udało się jej wygrać dwa kolejne spotkania i pierwszy półfinał w tym sezonie. W Sydney i Paryżu (hala) odpadała w ćwierćfinale. Francuzka zdążyła spaść z 11 miejsca, na którym znalazła się 16 lutego, na 28 pozycję.

- Grałam coraz lepiej, więc to dobry prognostyk na jutro - powiedziała Cornet. - Dzisiaj był ciężki mecz. Ona grała bardzo dobrze w drugim secie, a ja walczyłam o każdy punkt, tak jak wczoraj. Naprawdę jestem zadowolona. Minęło sporo czasu, odkąd wygrałam trzy mecz z rzędu.

Swój życiowy turniej rozgrywa Andrea Petkovic (WTA 98), która w czwartek po raz pierwszy zagrała w ćwierćfinale turnieju WTA. Dziś pokonała swoją rodaczkę Annę-Lenę Groenefeld (nr 7) 6:7 (6), 6:3, 6:1 i w sobotę będzie walczyć o finał. 21-latka z Darmstadt odniosła drugie zwycięstwo nad bardziej znaną rodaczką. W 2003 roku pokonała ją w Buchen również w trzech setach. Petkovic potrafiła pomóc szczęściu. Do ćwierćfinału awansowała, po tym jak Iveta Benesova (nr 4) skreczowała. Groenefeld do ćwierćfinału awansowała po pokonaniu bez straty seta dwóch Czeszek: Zuzany Ondraskovej (WTA 186) i Terezy Hladikovej (WTA 258). Ćwierćfinalistka French Open 2006 swoje najlepsze wyniki w tym sezonie osiągnęła w maju w Estoril i przed tygodniem w Palermo, gdzie zaliczyła półfinały.

Z Nurnberger Gastein Ladies pożegnała się również finalistka tej imprezy z 2007 roku Yvonne Meusburger (WTA 159). Austriaczka przegrała z Jarosławą Szwedową (WTA 57) 2:6, 3:6. Meusburger po raz trzeci zagrała w ćwierćfinale turnieju WTA i po raz trzeci taki wynik osiągnęła w Bad Gastein. 21-letnia Szwedowa zaczęła grać lepiej po tym, jak przywdziała barwy Kazachstanu. Efekt to trzecia runda French Open i ćwierćfinał sprzed tygodnia w Palermo. Szwedowa pokonując Meusburger potwierdziła swoją wysoką formę. W poprzednich rundach rozbiła Słowaczkę Lenkę Jurikovą (WTA 307) w ciągu 40 minut, a na pokonanie Izraelki Shahar Peer (nr 9) potrzebowała 64 minut. Teraz 21-latka z Moskwy po raz drugi w karierze zagra w półfinale turnieju WTA. W 2007 roku w Bangalore na najlepszej czwórce się nie skończyło, Szwedowa wygrała cały turniej w finale pokonując Włoszkę Marę Santangelo.

W turnieju nie ma również innej rozstawionej zawodniczki Magdaleny Rybarikovej (nr 6), która przegrała z Ioaną Ralucą Olaru (WTA 66) 4:6, 4:6. To pierwsze zwycięstwo Rumunki nad Słowaczką, z którą w latach 2004 i 2008 przegrała dwukrotnie. 20-latka z Bukaresztu po raz trzeci w karierze zagra w półfinale turnieju WTA. Dwa poprzednie osiągnęła w 2007 roku w Memphis i Fes.

W półfinale Petkovic zagra ze Szwedową, z którą wygrała cztery z pięciu spotkań, w tym trzy na kortach ziemnych. Cornet zagra natomiast z Olaru. Obie tenisistki w WTA Tour jeszcze nie grały, za to znają się doskonale z czasów juniorskich. - Grałyśmy ze sobą wiele razy, gdy byłyśmy juniorkami i zawsze mnie pokonywała, więc mam nadzieję, że wezmę na niej rewanż jutro - powiedziała Cornet o Olaru. - Jestem teraz w półfinale i nie mam nic do stracenia.

Cornet to zatem jedyna rozstawiona zawodniczka, która zagra w półfinale.

Nürnberger Gastein Ladies, Bad Gastein (Austria)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 220 tys. dol.

półfinał gry podwójnej:

Tatjana Malek/Andrea Petkovic (Niemcy) - Maria Korytczewa/Ioana Raluca Olaru (Ukraina/Rumunia, 4) 6:2, 6:1