ATP Hamburg: Dawidienko zwycięża w German Open!

Rosjanin Nikołaj Dawidienko zwyciężył w turnieju w Hamburgu (z pulą nagród 1,115 mln Euro) pokonując w finale rywala z Francji, Paula Henri Mathieu, 6:4, 6:2.

Małgorzata Niełacna

Droga do finału obu tenisistów była zgoła inna. Francuz ma za sobą szereg trudnych i długich spotkań. Pierwszą rundę podobnie jak jego finałowy rywal, miał wolną. Schody rozpoczęły się już w drugiej, gdzie na jego drodze stanął zawodnik z kwalifikacji, Hiszpan Pere Riba. Mathieu rozstrzygnął mecz dopiero w tie breaku trzeciego seta. W trzeciej rundzie przyszło mu zagrać przeciwko zawodnikowi gospodarzy, Danielowi Brandsowi. Pojedynek został rozstrzygnięty wprawdzie w dwóch setach, ale obydwa 7 do 5. Jedynie awans do półfinału został francuskiemu tenisiście podarowany przez rywala. Serb Viktor Troicki przerwał mecz po rozegraniu trzech gemów i musiał skreczować z powodu kontuzji. W półfinale Mathieu stoczył niesamowitą walkę z kolejnym kwalifikantem, Pablo Cuevasem. Ich starcie trwało blisko 3 godziny. Zakończyło się rezultatem, 4:6, 6:3, 7:5.

Rywale Rosjanina byli dużo bardziej łaskawi. W swoim pierwszym meczu Dawidienko wyeliminował Niemca Philippa Petzschnera 6:3, 6:2. W trzeciej rundzie zaliczył równie gładkie spotkanie z Francuzem Jeremym Chardy 6:3, 6:3. Najtrudniejsza potyczka to ćwierćfinałowe starcie z Victorem Hanescu. Rosjanin wygrał po 2 godzinach 19 minutach 6:3, 4:6, 6:3. W półfinale pokonał rozstawionego z szóstką Hiszpana Davida Ferrera 7:5, 7:6(2).

Przed finałem Dawidienko spodziewał się ciężkiej walki, o czym mówił dziennikarzom na konferencji prasowej po wygranym pojedynku z Ferrerem. Rosjanin i Francuz grali już przeciwko sobie sześciokrotnie. Ich dotychczasowy bilans to 3 do 3. Ostatnie spotkanie podczas Igrzysk Olimpijskich wygrał Francuz. Tym razem górą był zawodnik z Rosji. Jego przewaga w całym spotkaniu była wyraźna. popisywał się lepszym serwisem i większą skutecznością przy ważnych piłkach, czego nie można powiedzieć o Mathieu, który wykorzystał tylko 20 procent swoich szans na odebranie serwisu Dawidienko. W całym spotkaniu Francuz dał się przełamać aż pięciokrotnie, przy dwóch breakach na swoją korzyść. Po godzinie i 28 minutach Rosjanin mógł wznieść puchar zwycięzcy. Mecz rozstrzygnął się rezultatem 6:4, 6:2. Jest to pierwsze zwycięstwo turniejowe w 2009 roku Dawidienko.

Zwycięzca zainkasował 228 tys. Euro i 500 punktów w rankingu ATP. Jego rywal wzbogacił się o 104 tys. Euro i 300 punktów.

Przed rokiem w Hamburgu triumfował Hiszpan Rafael Nadal, eliminując w finale Szwajcara Rogera Federera. W 2009 żaden z tych tenisistów nie przyjechał do Niemiec.

International German Open, Hamburg (Niemcy)