Puchar Davisa: Piątek bez większych niespodzianek

Pierwszy dzień zmagań w ramach I rundy Pucharu Davisa nie przyniósł wielkich niespodzianek. Większość spotkań przebiega zgodnie z góry zaplanowanym scenariuszem.

Wiktor Miler

Zaskoczeniem mógłby być wynik spotkania Rosji z Serbią i prowadzenie 2-0 tych pierwszych, ale biorąc pod uwagę chorobę dwóch najlepszych serbskich zawodników Novaka Djokovica i Janko Tipsarevica, taki wynik nie może za bardzo dziwić. Zastępcy starali się z całych sił dorównać swoim sławniejszym kolegom, ale nie przyniosło to pożądanych efektów. Nenad Zimonjic tylko w pierwszym secie, wygranym przez niego 6:2, postraszył doświadczonego Mikhaiła Jużnego. Potem lepiej zaczął grać Jużny i mecz zakończył się wynikiem 2:6, 6:3, 6:2, 6:4 dla 25-letniego Rosjanina.

Po długim, pięciosetowym meczu na 2:0 dla Rosji podwyższył Nikołaj Dawidienko. Rosjanin ograł 21-letniego Viktora Troickiego.

Dwa do zera prowadzą również Amerykanie w pojedynku z Austrią. Wynik ten zasługuje na uwagę ze względu na fakt, że mecz odbywa się na kortach ceglanych, na których Amerykanie przeważnie nie lubią grać. O ile w pierwszym meczu Jurgen Melzer dał się we znaki Andy'emu Roddickowi i zmusił go do ponad czterogodzinnego, pięciosetowego boju zakończonego wynikiem 6:4, 4:6, 6:3, 6:7, 6:3, to Stefan Koubek urwał Jamesowi Blake'owi tylko jednego seta, a cały mecz wygrał Amerykanin 5:7, 7:5, 6:2, 6:2.

Duże emocje panują w Ramat Hasharon, gdzie drużyna Izraela gości Szwedów. W pierwszym meczu Dudi Sela sprawił dużo radości swoim kibicom i pokonał utytułowanego Jonasa Bjorkmana gładko w trzech setach 7:6, 6:3, 6:1. Niestety dla gospodarzy swojego starszego partnera z drużyny pomścił były zwycięzca Australian Open Thomas Johansson i pokonał Harela Levy'ego 6:1,6:1,6:3.

Do ciekawego starcia doszło też w Niemczech, gdzie gospodarze grają z Koreą. W pierwszym pojedynku w Volkswagen Halle w Brunszwiku Philipp Kohlschreiber bez problemu pokonał Koreańczyka Jae-Sung Ana 6:2, 6:2, 6:2. Swoich kibiców rozczarował natomiast Florian Mayer, który przegrał w pięciu setach z Hyung Taik Lee 5:7, 3:6, 6:1, 7:6, 3:6.

W pozostałym meczach wygrywają faworyci.