Australijski thriller wyłonił rywalkę Igi Świątek. Nie będzie nią mistrzyni US Open sprzed lat

Samantha Stosur prowadziła 3:0 w trzecim secie, ale to nie ona będzie drugą rywalką Igi Świątek w turnieju WTA 500 w Adelajdzie. Mistrzyni US Open 2011 odpadła po dreszczowcu z młodszą rodaczką.

Maddison Inglis Getty Images / Mark Brake / Na zdjęciu: Maddison Inglis
Po wyeliminowaniu Madison Brengle, Iga Świątek czekała na rywalkę w II rundzie turnieju w Adelajdzie. Wyłoniło ją starcie dwóch Australijek, Samanthy Stosur (WTA 107) z Maddison Inglis (WTA 136). Lepsza okazała się niżej notowana reprezentantka gospodarzy, która zwyciężyła 5:7, 7:5, 6:3.

W pierwszym secie Stosur od 3:5 zdobyła cztery gemy z rzędu. W drugiej partii było jedno przełamanie, które Inglis uzyskała na 6:5. W decydującej odsłonie mistrzyni US Open 2011 wyszła na 3:0 i dzielił ją jeden punkt od prowadzenia 4:0, ale jej rodaczka wyrównała na 3:3. Później Stosur miała dwa break pointy na 5:3. Ostatecznie Inglis od 3:4, 15-40 zgarnęła trzy kolejne gemy.

W trwającym dwie godziny i 46 minut meczu Stosur zaserwowała osiem asów, ale zdobyła tylko 15 z 32 punktów przy swoim drugim podaniu. Inglis obroniła siedem z 10 break pointów, a sama wykorzystała cztery z 13 szans na przełamanie. Była to pierwsza konfrontacja blisko 37-letniej Stosur z młodszą o 14 lat rodaczką.

Stosur jest byłą czwartą rakietą globu (singiel) i liderką rankingu (debel). Największy triumf odniosła w US Open 2011. W sumie w swoim dorobku ma dziewięć singlowych tytułów w głównym cyklu. Poza tym wygrała trzy wielkoszlemowe turnieje w deblu i trzy w mikście. W grze podwójnej odniosła łącznie 26 triumfów.

Inglis do tej pory zanotowała cztery wielkoszlemowe starty (debiut w Australian Open 2016) i nie wygrała meczu. W Adelajdzie przeszła kwalifikacje odprawiając swoją rodaczkę Belindę Woolcock i Amerykankę Christinę McHale. Debiut w głównym cyklu zanotowała w 2016 roku w Hobart. W rankingu najwyżej była notowana na 112. pozycji.

Świątek nigdy wcześniej nie spotkała się z Inglis. Do ich starcia dojdzie w środę w sesji nocnej (drugi mecz od godz. 9:00 czasu polskiego).

Adelaide International, Adelajda (Australia)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 535,5 tys. dolarów
wtorek, 23 lutego

I runda gry pojedynczej:

Maddison Inglis (Australia, Q) - Samantha Stosur (Australia, WC) 5:7, 7:5, 6:4

wolne losy: Ashleigh Barty (Australia, 1/WC); Belinda Bencić (Szwajcaria, 2); Johanna Konta (Wielka Brytania, 3); Elise Mertens (Belgia, 4)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Maddison Inglis urwie seta Idze Świątek?