Clara Tauson, przez kwalifikacje po tytuł. Młoda Dunka nie straciła nawet seta

18-letnia Clara Tauson w Lyonie (WTA 250) przebyła drogę przez kwalifikacje po tytuł. Żadna z siedmiu rywalek nie urwała duńskiej tenisistce seta.

Clara Tauson Getty Images / Tim Clayton/Corbis / Na zdjęciu: Clara Tauson
Finał imprezy w Lyonie miał niecodzienną obsadę. Doszło w nim do starcia dwóch kwalifikantek. Taka sytuacja w WTA Tour wydarzyła się po raz pierwszy od 2017 roku, gdy w Japan Open w Tokio Kazaszka Zarina Dijas wygrała z Japonką Miyu Kato. W niedzielę pierwszy tytuł zdobyła 18-letnia Clara Tauson (WTA 139), która pokonała 6:4, 6:1 Viktoriję Golubić (WTA 130).

W pełnym przełamań pierwszym secie Golubić prowadziła 2:0, ale przegrała cztery kolejne gemy. Przy 5:4 Tauson wykorzystała czwartą piłkę setową. W drugiej partii Dunka odskoczyła na 5:0. W końcówce pojawiły się emocje. Szwajcarka utrzymała podanie po obronie czterech piłek meczowych. Następnie mogła poprawić wynik na 2:5, ale zmarnowała dwa break pointy. Tauson triumf przypieczętowała za szóstym meczbolem.

W trwającym 89 minut meczu Dunka zaserwowała siedem asów. Obroniła pięć z ośmiu break pointów, a sama wykorzystała sześć z 16 szans na przełamaniu. Tauson zdobyła 74 ze 127 rozegranych punktów (58,3 proc.).

Dunka w siedmiu meczach w Lyonie nie straciła seta. W I rundzie wyeliminowała najwyżej rozstawioną Rosjankę Jekaterinę Aleksandrową. Tauson potrzebowała trzech startów w głównym cyklu, aby odnieść triumf. Dla Golubić był to trzeci finał. Dwa osiągnęła w 2016 roku, w Gstaad (tytuł) i Linzu.

W niedzielę miał miejsce pierwszy duński triumf w WTA Tour od czasu, gdy w 2018 roku Karolina Woźniacka w Pekinie zdobyła swój ostatni tytuł. Tauson legitymuje się bilansem tegorocznych spotkań 19-3. W poniedziałek zadebiutuje w Top 100 rankingu.

Mistrzyniami debla zostały Viktoria Kuzmova i Arantxa Rus, które wróciły ze stanu 3:6, 1:4 i wygrały 3:6, 7:5, 10-7 z Kanadyjką Eugenie Bouchard i Serbką Olgą Danilović. W super tie breaku Słowaczka i Holenderka od 4-7 wywalczyły sześć punktów z rzędu. Kuzmova zdobyła trzeci, a dla Rus jest to czwarty tytuł w WTA Tour.

Open 6eme Sens - Metropole de Lyon, Lyon (Francja)
WTA 250, kort twardy w hali, pula nagród 235,2 tys. dolarów
niedziela, 7 marca

finał gry pojedynczej:

Clara Tauson (Dania, Q) - Viktorija Golubić (Szwajcaria, Q) 6:4, 6:1

finał gry podwójnej:

Viktoria Kuzmova (Słowacja, 1) / Arantxa Rus (Holandia, 1) - Eugenie Bouchard (Kanada) / Olga Danilović (Serbia) 3:6, 7:5, 10-7

Czy Clara Tauson zostanie liderką rankingu?