Nie tylko Barbora Krejcikova dała radość kibicom z Czech. W Paryżu wyłoniono najlepszych juniorów

Barbora Krejcikova nie była jedyną Czeszką, która w sobotę triumfowała w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2021. Turniej juniorek podbiła 16-letnia Linda Noskova.

Linda Noskova, mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 w singlu juniorek Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Linda Noskova, mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 w singlu juniorek
W sobotnim finale Rolanda Garrosa Barbora Krejcikova pokonała w trzech setach Anastazję Pawluczenkową. W decydującym meczu turnieju juniorek zmierzyły się tenisistki z tych samych krajów. Mistrzynią została Czeszka Linda Noskova, która wygrała 7:6(3), 6:3 z Rosjanką Eriką Andriejewą.

W pierwszym secie Andriejewa z 3:5 wyszła na 6:5, ale w tie breaku jej opór osłabł. W drugiej partii 16-letnia Noskova od 1:3 zdobyła pięć gemów z rzędu. W ciągu 97 minut obroniła siedem z 10 break pointów i wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. Juniorski Roland Garros wygrała jako czwarta Czeszka. Dołączyła do Renaty Tomanovej (1972), Reginy Marsikovej (1975) i Hany Mandlikovej (1978).

Najlepszym juniorem został Luca van Assche, który w starciu Francuzów pokonał 6:4, 6:2 Arthura Filsa. W ciągu 62 minut 17-latek z Paryża zaserwował siedem asów i zdobył 25 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wygrał juniorską imprezę w Paryżu jako czwarty Francuz w XXI wieku. Wcześniej dokonali tego Richard Gasquet  (2002), Gael Monfils (2004) i Geoffrey Blancaneaux (2016).

Fils z triumfu cieszył się z grze podwójnej razem Giovannim Mpetshim Perricardem. Francuzi pokonali 7:5, 6:2 Belga Martina Katza i Ukraińca Germana Samofałowa. W pierwszym secie reprezentanci gospodarzy prowadzili 4:2, by następnie przegrywać 4:5. Trzy kolejne gemy padły ich łupem. W drugiej partii zaliczyli dwa przełamania.

W deblu juniorek triumfowały Alexandra Eala i Oksana Selechmetewa, które wygrały 6:0, 7:5 z Marią Bondarenko i Amarissą Kiarą Totth. W drugim secie tenisistka z Filipin i Rosjanka wróciły ze stanu 2:4.

finał gry podwójnej juniorek:

Alexandra Eala (Filipiny, 1) / Oksana Selechetowa (Rosja, 1) - Maria Bondarenko (Rosja, 8)) / Amarissa Kiara Totth

finał gry podwójnej juniorów:

Arthur Fils (Francja, 4) / Giovanni Mpetshi Perricard (Francja, 4) - Martin Katz (Belgia) / German Samofałow (Ukraina) 7:5, 6:2

Czy Linda Noskova wygra wielkoszlemow turniej w zawodowym tenisie?