Nie będzie meczu Huberta Hurkacza z Daniłem Miedwiediewem. Niewytłumaczalna zapaść Rosjanina

Danił Miedwiediew prowadził z Grigorem Dimitrowem 6:4, 4:1, ale w niewytłumaczalny sposób przegrał. Tym samym to Bułgar będzie rywalem Huberta Hurkacza w ćwierćfinale turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells.

Marcin Motyka
Danił Miedwiediew PAP/EPA / JUSTIN LANE / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
Danił Miedwiediew, mistrz niedawnego US Open, zapewniał, że do Indian Wells przyjechał przygotowany i z myślami o zdobyciu kolejnego prestiżowego tytułu. W dwóch pierwszych meczach nie pozostawił rywalom złudzeń. W środę, w spotkaniu IV rundy z Grigorem Dimitrowem, także miał zwycięstwo na wyciągnięcie ręki. Jednak w niewytłumaczalny sposób roztrwonił wysoką przewagę i ostatecznie przegrał z Bułgarem 6:4, 4:6, 3:6.

Najwyżej rozstawiony Miedwiediew rozpoczął mecz od przełamania i to pozwoliło mu wygrać pierwszego seta 6:4. W drugim Rosjanin prowadził już 4:1 z podwójnym breakiem. Jednak wówczas jego gra całkowicie się posypała. Nagle zaczął popełniać mnóstwo błędów i słabiej serwować. W efekcie przegrał pięć gemów z rzędu i w efekcie całą partię.

W trzeciej odsłonie nie wrócił na właściwe tory. Co więcej, jego zapaść wciąż trwała. Nie radził sobie także z negatywnymi emocjami - gestykulował, wchodził w niepotrzebne polemiki z sędzią, a w pewnym momencie roztrzaskał rakietę.

Miedwiediew miał powody do złości. Dwukrotnie bowiem oddał podanie, przy break pointach popełniając podwójne błędy serwisowe, i przegrywał 1:5. Zerwał się jeszcze do walki, zniwelował stratę na 3:5, ale na więcej Dimitrow mu nie pozwolił. W ostatnim gemie Bułgar zagrał jak profesor i mógł wznieść ręce w górę w geście triumfu. Triumfu, który w połowie drugiego seta wydawał się być dla niego niemożliwy.

Mecz trwał dwie godziny i 14 minut. W tym czasie Dimitrow zaserwował jednego asa, pięciokrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z dziesięciu break pointów, posłał 25 zagrań kończących i popełnił 35 niewymuszonych błędów. Miedwiediewowi zapisano pięć asów, 17 uderzeń wygrywających oraz 26 pomyłek własnych.

Dla Rosjanina to pierwsza porażka po dziesięciu wygranych z rzędu. Z kolei Bułgar na tak znaczące zwycięstwo czekał od bardzo długiego czasu. Tenisistę zajmującego drugie miejsce w rankingu ATP pokonał pierwszy raz od marca 2016 roku, gdy w Miami ograł wówczas drugiego na świecie Andy'ego Murraya. A w 1/4 finału turnieju Masters 1000 znalazł się poprzednio we wrześniu zeszłego roku w Rzymie.

W ćwierćfinale BNP Paribas Open 2021 rozstawiony z numerem 23. Dimitrow zmierzy się z Hubertem Hurkaczem. Będzie to pierwszy mecz pomiędzy tymi tenisistami.