Estonka bryluje w końcówce sezonu. Ma szansę na kolejny triumf

Anett Kontaveit świetnie prezentuje się w kolejnym turnieju. Estonka powalczy o tytuł w Moskwie (WTA 500). Drugi półfinał trwał niewiele ponad 20 minut i zakończył się kreczem Greczynki Marii Sakkari.

Anett Kontaveit PAP/EPA / YURI KOCHETKOV / Na zdjęciu: Anett Kontaveit
Od sierpnia Anett Kontaveit (WTA 20) zdobyła dwa tytuły, w Cleveland i Ostrawie. Niedawno osiągnęła ćwierćfinał w Indian Wells. W Moskwie notuje kolejny znakomity występ. W sobotę w półfinale Estonka pokonała 6:3, 6:4 Marketę Vondrousovą (WTA 35).

Vondrousova z 1:5 zbliżyła się na 3:5 po obronie dwóch piłek setowych. W dziewiątym gemie Kontaveit odparła dwa break pointy, a następnie zakończyła pierwszą partię za trzecim setbolem. W drugiej partii Czeszka znów ruszyła w pogoń. Tym razem od 2:5 zdobyła dwa gemy. Estonka potrzebowała czterech piłek meczowych, aby zakończyć spotkanie.

W ciągu 74 minut Kontaveit zniwelowała sześć z dziewięciu break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z 11 szans. Estonka posłała 26 kończących uderzeń przy 22 niewymuszonych błędach. Vondrousovej zanotowano 13 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek.

Kontaveit wygrała 20 z ostatnich 22 meczów. Od sierpnia przegrała tylko z Igą Świątek w III rundzie US Open i Tunezyjką Ons Jabeur w ćwierćfinale w Indian Wells. Estonka awansowała już do piątego finału w 2021 roku. Pierwszy i drugi zanotowała w Melbourne (Grampians Trophy) i Eastbourne.

Drugi półfinał trwał zaledwie 22 minuty. Jekaterina Aleksandrowa (WTA 37) prowadziła 4:1, gdy Maria Sakkari (WTA 7) skreczowała. Greczynka w Moskwie wywalczyła sobie prawo gry w WTA Finals (10-17 listopada w Guadalajarze).

Jest to 25. edycja imprezy w Moskwie i Aleksandrowa doszła do finału jako 11. Rosjanka. Tytuły zdobywały Jelena Dementiewa (2007), Anastazja Myskina (2003, 2004), Anna Czakwetadze (2006), Anastazja Pawluczenkowa (2014), Swietłana Kuzniecowa (2015, 2016) i Daria Kasatkina (2016).

Dla Aleksandrowej będzie to trzeci singlowy finał w WTA Tour. Pierwszy osiągnęła w 2018 roku w Linzu, a w ubiegłym sezonie zdobyła tytuł w Shenzhen. Kontaveit ma bilans finałów 3-7. Premierowy triumf odniosła w 2017 roku w Den Bosch. Estonka była lepsza od Aleksandrowej w ich pierwszym spotkaniu. W Ostrawie (2020) do rozstrzygnięcia potrzebny był tie break w trzecim secie.