Młode, wschodzące gwiazdy tenisa. Kto zostanie następcą obecnych mistrzów?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W 2022 roku objawiło się sporo talentów. Wiele z nich jest na dobrej drodze, żeby odnosić spore sukcesy w zawodowych rozgrywkach. W tym gronie znaleźli się również Polacy.

1
/ 10

Amerykanin urodził się w 2002 roku, czyli rok wcześniej niż Carlos Alcaraz i Holger Rune. Jeszcze do niedawna nie mógł określać się profesjonalistą, ponieważ uczył się na uniwersytecie na Florydzie. W sierpniu zadebiutował w głównym cyklu grając w Atlancie oraz Cincinnati i podjął decyzję o zakończeniu studiów. Obecnie chce się skupić na profesjonalnej karierze, a w światowym rankingu jest klasyfikowany już na 96. miejscu. W 2022 roku wygrał trzy turnieje na szczeblu challengerowym i zdołał wejść do pierwszej "setki", mimo że nie rozegrał ani jednego meczu poza Stanami Zjednoczonymi!

2
/ 10

W 2020 roku zdobył tytuł w juniorskim Roland Garros zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej. W seniorskiej karierze Szwajcar wystąpił w dwóch ćwierćfinałach na poziomie ATP. Do 1/4 finału dotarł w swoim debiucie w głównym cyklu w Genewie, w którym pokonał Marina Cilia i Martona Fucsovicsa oraz do ćwierćfinału w Stuttgarcie pokonując po drodze Huberta Hurkacza. Jego idolem w okresie dorastania był 20-krotny mistrz turniejów wielkoszlemowych - Roger Federer. Stricker jest obecnie sklasyfikowany na 118. miejscu w rankingu ATP.

3
/ 10

Chińczyk w sezonie 2021 był liderem juniorskiego rankingu do lat 18. Wygrał wtedy trzy prestiżowe turnieje, dotarł do finału US Open oraz półfinału Wimbledonu. Shang przyszedł na świat w 2005 roku i mógłby nadal brać udział w juniorskich imprezach, ale wybrał inną drogę i postanowił się w pełni skupić na zawodowstwie. Okazało się to być strzałem w dziesiątkę, ponieważ chiński tenisista wygrał challengera w Lexington, zdobył sporą ilość punktów i jest aktualnie klasyfikowany na 184. miejscu.

4
/ 10

18-letni Francuz w 2022 roku zanotował olbrzymi progres w światowym rankingu. Młody reprezentant trójkolorowych świetnie zaczął spisywać się w turniejach ATP Challenger. Triumfował w Mai, dotarł do finałów w Walencji, Breście oraz Lizbonie i jest klasyfikowany już na 139. pozycji. Sezon wcześniej wygrał juniorski Roland Garros pokonując w finale imprezy swojego rodaka Arthura Filsa.

5
/ 10

Dla 19-latka miniony sezon okazał się być wspaniałym wejściem w zawodowe rozgrywki. Polski tenisista wygrał we Wrocławiu swój pierwszy, zawodowy turniej. Ponadto dochodził do finałów w: Łodzi, Parnawie oraz dwukrotnie w Sozopolu. Kaśnikowski 2022 rok zwieńczył znakomitymi występami w kanadyjskich challengerach docierając do półfinału w Calgary oraz 2. rundy w Drummondville. Za sprawą solidnych występów w drugiej części sezonu awansował do TOP 400 światowego rankingu i stał się jednym z niewątpliwie najbardziej postrzeganych polskich zawodników młodego pokolenia.

6
/ 10

O Chince zrobiło się głośno, gdy podczas Roland Garros pokonała Simonę Halep, a później jako jedyna tenisistka wygrała seta z Igą Świątek. Następnie wygrała Challengera w Walencji oraz triumfowała w imprezie rangi ITF. W Tokio była blisko swojego pierwszego zwycięstwa w zawodach WTA, ale w finałowym pojedynku przegrała z Ludmiłą Samsonową. W rankingu przesunęła się prawie o 100 pozycji i jest obecnie 28. rakietą świata, a przypomnijmy, że za nią dopiero pierwszy sezon w głównym cyklu.

7
/ 10

Czeszka w 2022 roku zdobyła swój pierwszy tytuł pokonując w finale turnieju rangi WTA 250 w Chennai Magdę Linette. 17-latka poczyniła olbrzymi progres, bowiem na koniec 2021 roku zajmowała dopiero 279. miejsce. Obecnie plasuje się na 79. pozycji, a to praktycznie dopiero jej początek z zawodowym tenisem.

8
/ 10

Warto zwrócić także uwagę na młodszą siostrę Lindy - Brendę. Ta ma dopiero 15 lat, a w rankingu jest już notowana na 132. miejscu. W 2022 roku startowała tylko w zawodach rangi ITF, ale jej wyniki budzą spory podziw. Wygrała 56 spotkań, a przegrała tylko jedenaście razy. W zawodowych imprezach triumfowała aż 8 razy!

9
/ 10

Andorka dała się poznać większej ilości kibiców wygrywając juniorskie Australian Open w 2020 roku. Jej finałową rywalką była wówczas Weronika Baszak. Od tego czasu Jimenez Kastintseva postanowiła się skupić w głównej mierze na seniorskiej karierze. Na przestrzeni ostatniego roku zrobiła spory progres w rankingu, bowiem awansowała o ponad 200 miejsc i jest obecnie klasyfikowana na 156. pozycji.

10
/ 10

Utalentowana Polka mieszka i trenuje na co dzień w Stanach Zjednoczonych, ale od niedawna reprezentuje Polskę. Tata zawodniczki jest Polakiem, który prowadzi własną akademię tenisową w amerykańskim Windsor. O tenisistce polscy kibice będą mogli usłyszeć jeszcze wiele razy. Olivia to duży talent, w grudniu skończyła 18 lat i polscy kibice mogą z nią wiązać spore nadzieje. W 2022 roku zdobyła pierwszy punkt do rankingu WTA i obecnie jest klasyfikowana już na 575. pozycji

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)