Dwa spektakle z Radwańską, wielkie pojedynki na trawie - lista Top 10 sezonu WTA

Przedstawiamy naszą subiektywną listę 10 najbardziej pamiętnych meczów sezonu WTA. W 2013 roku najwięcej ciekawych spotkań odbyło się na trawie.

10. Simona Halep - Jelena Janković 4:6, 6:0, 7:5 (ćwierćfinał w Rzymie)

W Rzymie Halep rozpoczęła swój wielki marsz spoza Top 60 do czołowej "15" w ciągu kilku miesięcy. Rumunka wtedy była klasyfikowana na 64. miejscu i do turnieju głównego dostała się z kwalifikacji. W ćwierćfinale stoczyła pasjonujący bój z Janković. Na niezwykle wysokim poziomie stał szczególnie III set. W decydującej odsłonie Serbka prowadziła 3:0 i 40-15, ale coraz bardziej zmęczona Halep ruszyła w heroiczną pogoń. Kulminacja emocji nastąpiła w 10. gemie, w którym Rumunka obroniła dwie piłki meczowe.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

W ciągu dwóch godzin i 36 minut obu tenisistkom zanotowano po 46 niewymuszonych błędów (z przebiegu meczu zupełnie nie dało się odnieść wrażenia, że było ich aż tyle). Halep miała 40 kończących uderzeń, podczas gdy Janković 25. Rumunka w ważnych momentach nie bała się przejmować inicjatywy, generalnie od II seta to ona w tym spotkaniu prowadziła grę. Doskonale funkcjonował zarówno jej forhend, jak i bekhend. Popisywała się świetnymi minięciami, kontrami, returnami i pewnymi wykończeniami dobrze skonstruowanych akcji ofensywnych. Halep była również bardziej cierpliwa od Janković w mozolnej pracy w defensywie.

- Po I secie zmieniłam moją strategię - wiedziałam, że nie mam nic do stracenia - powiedziała Halep. - Pod koniec miałam wiele okazji, by wygrać mecz, uwierzyłam w siebie i spróbowałam się dobrze bawić na korcie. Rumunka w ten sposób osiągnęła swój pierwszy półfinał turnieju rangi Premier, a od czerwca do listopada zdobyła sześć tytułów, z czego dwa rangi Premier i sezon zakończyła na 11. pozycji w rankingu.