Tokio 2020. Petra Kvitova nie dała sie zaskoczyć Włoszce. Ogromne problemy Eliny Switoliny

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Petra Kvitova

Petra Kvitova występ w igrzyskach olimpijskich w Tokio rozpoczęła od zwycięstwa nad włoską tenisistką. Z ogromnymi problemami awans wywalczyła Ukrainka Elina Switolina.

Pięć lat temu w Tokio Petra Kvitova (WTA 13) zdobyła brązowy medal. W niedzielę dwukrotna mistrzyni Wimbledonu rozpoczęła występ w igrzyskach olimpijskich w Tokio, przeniesionych z 2020 na 2021 rok z powodu pandemii COVID-19. Czeszka pokonała 6:4, 6:3 Jasmine Paolini (WTA 92). W ciągu 70 minut Kvitova zgarnęła 26 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Raz została przełamana, a sama wykorzystała trzy z pięciu break pointów.

Dla Czeszki jest to trzeci olimpijski występ. W Londynie (2012) doszła do ćwierćfinału. W Rio de Janeiro (2016) w półfinale uległa Monice Puig, a w meczu o brązowy medal pokonała Madison Keys. W II rundzie Kvitova zmierzy się z Alison van Uytvanck (WTA 62), która uzyskała cztery przełamania i wygrała 6:3, 6:2 z Ivaną Jorović (WTA 309).

Ogromne problemy miała Elina Switolina (WTA 6), która zwyciężyła 6:3, 5:7, 6:4 Laurę Siegemund (WTA 61). W drugim secie Ukrainka obroniła dwie piłki setowe i z 3:5 wyrównała na 5:5, ale nie zdołała zakończyć meczu. W trzeciej partii Od 5:1 straciła trzy gemy z rzędu. Niemka miała dwa break pointy na 5:5, ale Switolina je odparła i wyszarpała awans. Mecz trwał trzy godziny i sześć minut.

Donna Vekić (WTA 47) wygrała 6:2, 6:7(2), 6:3 z Caroline Garcią (WTA 73). W trwającym dwie godziny i 48 minut spotkaniu Chorwatka zaserwowała dziewięć asów. Odparła pięć z siedmiu break pointów i sama pokusiła się o pięć przełamań.

W niedzielę dwa mecze zakończyły się kreczami i obie takie sytuacje dotyczyły Kazaszek. Wcześniej przedwcześnie z kortu zeszła Julia Putincewa z powodu udaru słonecznego. Jarosława Szwiedowa (WTA 454) prowadziła 5:3 w pierwszym secie z Ajlą Tomljanović (WTA 51), by stracić cztery gemy z rzędu. Przy 5:7, 2:3 była 25. rakieta globu postanowiła nie kontynuować gry.

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020, Tokio (Japonia) Ariake Tennis Park, kort twardy niedziela, 25 lipca

I runda gry pojedynczej kobiet:

Elina Switolina (Ukraina, 4) - Laura Siegemund (Niemcy) 6:3, 5:7, 6:4 Petra Kvitova (Czechy, 10) - Jasmine Paolini (Włochy) 6:4, 6:3 Alison van Uytvanck (Belgia) - Ivana Jorović (Serbia) 6:3, 6:2 Donna Vekić (Chorwacja) - Caroline Garcia (Francja) 6:2, 6:7(2), 6:3 Ajla Tomljanović (Australia) - Jarosława Szwiedowa (Kazachstan) 7:5, 3:2 i krecz