Tokio 2020. Trzecie złoto i rekord olimpijski Amerykanina w skeecie. Dramat najlepszych w eliminacjach

W poniedziałek w Tokio odbył się finał w strzeleckim skeecie. Trzeci złoty medal zdobył Amerykanin, który przy okazji ustanowił rekord igrzysk olimpijskich. Dramat przeżyli Francuz i Włoch, którzy w eliminacjach strzelali jak natchnieni.

Vincent Hancock PAP/EPA / MAST IRHAM / Na zdjęciu: Vincent Hancock
Zanim odbyła się w skeecie walka o medale Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020, dokończone zostały eliminacje. Ostatecznie w pięciu rundach (trzy w niedzielę, dwie w poniedziałek) najlepsi okazali się Francuz Eric Delaunay i Włoch Tammaro Cassandro. Zdobyli oni po 124 punkty (rekord kwalifikacji olimpijskich), czyli mieli tylko po jednym niecelnym strzale. Jednak żaden z nich nie zdobył medalu.

W finale z udziałem najlepszej szóstki prym wiedli Vincent Hancock i Jesper Hansen, którzy w eliminacjach byli odpowiednio na czwartym i szóstym miejscu. Amerykanin najlepiej wytrzymał trudy decydującej rywalizacji. Zdobył 59 punktów (chybił tylko raz) i wywalczył złoty medal, przy okazji ustanawiając rekord olimpijski.

Hansen, który miał cztery niecelne strzały, cieszył się ze srebra. Brąz powędrował do Abdullaha Al-Rashidiego z Kuwejtu. Delaunay i Cassandro nie wytrzymali trudów dwudniowej walki i uplasowali się odpowiednio na piątym i szóstym miejscu. Włoch z rywalizacją w finale pożegnał się jako pierwszy, po czterech rundach (Francuz po sześciu). Tuż za podium znalazł się Fin Eetu Kallioinen.

Hancock zdobył trzeci złoty medal olimpijski. Nie było na niego mocnych w Pekinie (2008) i Londynie (2012). Dla Hansena jest to pierwszy krążek na największej sportowej imprezie świata. Al-Rashidi na drugich kolejnych igrzyskach wywalczył brąz.