Tokio 2020. Wow! Co za dzień polskich żeglarek! Myszka wciąż walczy o upragniony medal

To był znakomity dzień dla Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar. Polki potwierdziły wysoką formę i po dwóch dniach rywalizacji prowadzą. Szanse na podium ma także Piotr Myszka, który popłynie w wyścigu medalowym.

Arkadiusz Dudziak
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar Getty Images / Phil Walter / Na zdjęciu: Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar
To był kolejny znakomity dzień dla duetu Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar. Polki startujące w klasie 470 po wczorajszych zmaganiach prowadziły, a dzisiaj utrzymały pozycję liderek. W czwartkowych wyścigach zajęły drugie i piąte miejsce. Nasze reprezentantki po 4 z 10 wyścigów mają 4 punkty przewagi nad Brytyjkami i pięć nad Francuzkami. Czwarte Szwajcarki są o 10 "oczek" gorsze. Przypomnijmy, że wygrywa osada z najmniejszą liczbą punktów. Po dziesięciu wyścigach najlepsze osady awansują do wyścigu medalowego. Jest bufor bezpieczeństwa, bowiem odlicza się jeden najgorszy rezultat.

I w takim wyścigu medalowym w niedzielę wystartuje Piotr Myszka. Polak czwartku nie rozpoczął najlepiej, bo zajął 9. miejsce, lecz później był już piąty i drugi. Zajmuje 4. pozycję w klasyfikacji generalnej. Prowadzący Holender Kiran Badloe jest poza zasięgiem, ale trzeci Mattia Camboni ma nad Polakiem trzy punkty przewagi, a drugi Thomas Goyard pięć. Wyścig medalowy jest podwójnie punktowany, więc wszystko zależy od Myszki. Decydujący wyścig odbędzie się w sobotę o 8:33.

Do wyścigu medalowego zakwalifikowała się także Zofia Noceti-Klepacka. Polka w ostatnich trzech zawodach była 11. i dwukrotnie zajęła 7. miejsce. W klasyfikacji generalnej okupuje jednak 9. lokatę i nie ma już żadnych szans na krążek. Prowadzi Chinka Yunxiu Lu przed Brytyjką Emmą Watson i Francuzką Charline Picon. To ta trójka rozstrzygnie między sobą losy złota.

W klasie 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński także mogą zaliczyć dzień do udanych. W czwartkowych wyścigach zajęli 9. i 10. miejsce i na półmetku rywalizacji zajmują trzynastą lokatę. Prowadzą Brytyjczycy przed Hiszpanami i Duńczykami.

Z kolei wśród pań w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna dwukrotnie zajęła 18. miejsce, a raz trzynaste i w klasyfikacji generalnej po 8 z 10 wyścigów okupuje 16. lokatę. Prowadzi Dunka Anne-Marie Rindom przed Finką Tuulą Tenkanen. Na najniższym stopniu podium plasuje się Szwedka Josefin Olsson.

W czwartek zostały rozegrane także 3 wyścigi w klasie Nacra 17. Na półmetku rywalizacji prowadzą Włosi przed Brytyjczykami i Niemcami. Z kolei w klasie Laser po 8 z 10 wyścigów Australijczyk Matt Wearn prowadzi z dużą przewagą. Drugi jest Cypryjczyk Pavlos Kontides, a trzeci Norweg Hermann Tomasgaard.

Z kolei w klasie 470 panów prowadzą Australijczycy przed Brytyjczykami i Nowozelandczykami.