Tokio 2020. Niespodzianka na igrzyskach. Japonia dała awans Bahrajnowi, dramat Portugalii

Do niespodzianki doszło w grupie B w rywalizacji szczypiornistów na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020. Japonia pokonała Portugalię, dzięki czemu do ćwierćfinału awansował Bahrajn.

Michał Gałęzewski
: Tatsuki Yoshino Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: : Tatsuki Yoshino
W grupie A odbył się w sesji porannej jeden mecz i nie było w nim mowy o niespodziance. Reprezentacja Hiszpanii pokonała Argentynę 36:27 i zapewniła sobie drugie miejsce w grupie. Argentyńczycy, którzy zajęli ostatnie miejsce w fazie grupowej pożegnali się z turniejem olimpijskim.

Tylko na samym początku Argentyna próbowała grać jak równy z równym z Hiszpanią. Od stanu 6:4, zespół z Europy potrafił w ciągu kilku minut wyjść po bramce Ferrana Sole na 12:5. Pierwsza połowa zakończyła się zwycięstwem Hiszpanów 17:12 i w drugiej połowie już tylko kontrolowali  wynik spotkania.

Do sporej niespodzianki doszło w grupie B. Reprezentacja Japonii, która miała komplet porażek, w tym z reprezentacją Bahrajnu, pokonała Portugalię 31:30! Spotkanie było bardzo wyrównane, a jeszcze na niecałe 3 minuty przed końcem, po bramce Andre Gomesa Portugalia prowadziła 29:28. Kolejne bramki zdobyli jednak Yuto Agarie i Tatsuki Yoshino, dzięki czemu Japonia wyszła na prowadzenie. Kluczową bramkę na 20 sekund przed końcem rzuciła dwójka grająca w Grupie Azoty Unii Tarnów. Rennosuke Tokuda podał do Shuichi Yoshidy i ten pokonał portugalskiego bramkarza powiększając przewagę do dwóch bramek.

Dzięki zwycięstwu Japonii, 4. miejsce w grupie zapewnił sobie Bahrajn, który w ostatnim spotkaniu przegrał z Egiptem, dla którego było to czwarte zwycięstwo na turnieju w Tokio. Egipcjanie wiedzą już, że zajmą 2. miejsce w grupie i będą rozstawieni. Kto wie, może to oni jako pierwsi w od lat przełamią europejską dominację? Jak na razie jedyny medal drużyna spoza Europy zdobyła w 1988 roku. Wówczas, w Seulu srebro zdobyła Korea Południowa.

W popołudniowej sesji zagrają ze sobą w grupie A Norwegia z Francją i Niemcy z Brazylią. W grupie B dojdzie do pojedynku Duńczyków ze Szwedami.