Tokio 2020. Sensacja w rzucie oszczepem. Złoto dla mistrza świata juniorów z Bydgoszczy

Faworyt Johannes Vetter niespodziewanie odpadł już po trzech kolejkach konkursu rzutu oszczepem na igrzyskach olimpijskich w Tokio i nie wystąpił w wąskim finale.

PZ
Neeraj Chopra PAP/EPA / FRANCK ROBICHON / Na zdjęciu: Neeraj Chopra
Wygrał Neeraj Chopra. Reprezentant Indii został liderem już w pierwszej kolejce, w której rzucił oszczepem na odległość 87 metrów i 3 centymetrów. W następnej odsłonie triumfator mistrzostw świata juniorów Bydgoszcz 2016 poprawił się na 87,58. To były dwa najdłuższe rzuty tego konkursu.

Dopiero dziewiąte miejsce zajął Johannes Vetter. Najlepszy zawodnik sezonu w pierwszej kolejce miał 82,52 metra. Dwa następne podejścia brązowego medalisty mistrzostw świata były spalone. Awans do wąskiego finału wywalczyło ośmiu zawodników.

Po 1/6 konkursu drugą lokatę zajmował Julian Weber (85,30). Ostatecznie Niemiec znalazł się na czwartym miejscu. W trzeciej części zmagań wyprzedził go 38-letni Vitezslav Vesely (85,44), dla którego były to czwarte igrzyska olimpijskie. Z kolei w piątej kolejce na drugie miejsce awansował wicemistrz świata z 2017 roku - Jakub Vadlejch (86,67).