Złoto dla Polski w Glasgow! Polki mistrzyniami Europy w czwórce podwójnej!

Polska czwórka podwójna kobiet wygrała finał mistrzostw Europy 2018 w wioślarstwie. Na najwyższym stopniu podium w Glasgow stanęły: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillman.

Piotr Ziemka
Czwórka podwójna kobiet z brązowymi medalami IO w Rio de Janeiro 2016 WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Czwórka podwójna kobiet z brązowymi medalami IO w Rio de Janeiro 2016
To pierwsze złoto dla Polski podczas europejskich mistrzostw w Glasgow. W sobotę brązowe medale zdobyła wcześniej czwórka bez sterniczki.

Polska czwórka podwójna zwyciężyła w świetnym stylu - prowadziła już na pierwszym punkcie pomiarowym. Po pięciuset metrach Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald oraz Katarzyna Zillmann miały przewagę 67 setnych sekundy nad Holenderkami. Na półmetku wicemistrzynie świata z 2017 roku wyprzedzały holenderską ekipę już o 1.11 sekundy.

Na kolejnej długości Polki ponownie powiększyły przewagę. 500 metrów przed metą będące na drugiej pozycji Ukrainki traciły do liderek 2.90 sekundy.

Kobus-Zawojska, Springwald, Wieliczko i Zillman wygrały z czasem 6:20.92. Ukrainki zdobyły srebrne medale (6:23.86). Holandia ostatecznie była trzecia (6:24.95).

Natomiast brązowy medal wywalczyła polska czwórka podwójna mężczyzn: Dominik Czaja, Szymon Pośnik, Maciej Zawojski i Wiktor Chabel. Polacy w finale długo zajmowali drugie miejsce - po 500, 1000 i 1500 m. Ostatecznie sklasyfikowano ich na trzeciej pozycji z czasem 5:43.88, podczas gdy czwartym Ukraińcom zmierzono 5:43.90. W końcówce Biało-Czerwonych wyprzedzili Litwini (5:43.40). Wygrali Włosi (5:41.92).

Czy Polki zdobędą medal mistrzostw świata w 2018 roku?