Mirosław Ziętarski i Fabian Barański mistrzami Europy w dwójce podwójnej

Mirosław Ziętarski i Fabian Barański wygrali finał dwójek podwójnych podczas wioślarskich mistrzostw Europy Lucerna 2019.

Piotr Ziemka
Mirosław Ziętarski (przód) PAP / Bartłomiej Zborowski / Na zdjęciu: Mirosław Ziętarski (przód)
Po 500 metrach Polacy zajmowali trzecią pozycję. Prowadzili wtedy Holendrzy, a na drugim miejscu znajdowali się Szwajcarzy. Na półmetku liderami byli już Mirosław Ziętarski i Fabian Barański, którzy pierwsi zameldowali się też na trzecim oficjalnym punkcie pomiarowym.

Na ostatnich 500 metrach Biało-Czerwoni mieli czwarty czas, ale utrzymali przodownictwo i jako pierwsi minęli metę. Wygrali z czasem 6:13.51. Tylko dziewięć dziesiątych sekundy do zwycięzców stracili Szwajcarzy Barnabe Delarze i Roman Roeoesli.

Wszystkie osady, które zdobyły medale tej konkurencji, uzyskały czas 6 minut i 13 sekund. O kolejności decydowały setne części sekundy. Sklasyfikowani na trzeciej pozycji Rumuni Ioan Prundeanu i Marian-Florian Enache mieli wynik 6:13.96. Prowadzący po 1/4 wyścigu Holendrzy zakończyli rywalizację na piątej pozycji.

Ziętarski zdobył srebrny medal mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy 2017 wspólnie z Mateuszem Biskupem.

Fabian Barański w sezonie 2018 z Mateuszem Świętkiem stanął na trzecim stopniu podium młodzieżowych mistrzostw świata w Poznaniu. Z kolei podczas młodzieżowych mistrzostw Europy Barański i Świętek zajęli drugą lokatę.

Rekordzistami świata w dwójce podwójnej są bracia Valent Sinković i Martin Sinković. Chorwaci w Lucernie zwyciężyli w innej konkurencji - dwójce bez sternika.

Ziętarski i Barański byli w składzie polskiej czwórki bez sternika, która 12 maja 2019 roku triumfowała podczas inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata. Poza nimi na najwyższym stopniu podium w żółtych plastronach liderów tego cyklu stanęli Biskup i Wiktor Chabel.

W niedzielnych finałach wystąpią jeszcze trzy polskie osady, w tym aktualne mistrzynie Europy oraz mistrzynie świata - czwórka podwójna kobiet.

Czy któraś z polskich osad zdobędzie jeszcze złoto mistrzostw Europy Lucerna 2019?