GP Hiszpanii: Aleix Espargaro wygrał 1. trening

Aleix Espargaro z teamu NGM Forward Racing zwyciężył w pierwszej sesji treningowej MotoGP na torze w Jerez. Hiszpan wyprzedził dwóch innych reprezentantów gospodarzy: Jorge Lorenzo i Marca Marqueza.

Rafał Lichowicz

Pierwszy trening ku radości hiszpańskich kibiców obecnych w Jerez de la Frotera przebiegał pod dyktando kierowców z półwyspu Iberyjskiego. Czasem 1:39.357 zwyciężył Aleix Espargaro, który swój najlepszy rezultat odnotował na 16 z 18 wykonanych okrążeń.

Drugie miejsce ze stratą 0,357 sekundy zajął Jorge Lorenzo, który w Argentynie stanął po raz pierwszy na podium w tym sezonie. Tym razem kierowca Yamahy mógł się pocieszać minimalnym zwycięstwem nad Markiem Marquezem (+0.135) i Danim Pedrosą (+0.146).

Czwarte miejsce zajął drugi z kierowców fabrycznego teamu Yamahy, Valentino Rossi. Włoch stracił ponad 0,8 sekundy do Espargaro i 0,3 sekundy do czwartego Pedrosy.

W czołowej dziesiątce znalazło się dwóch zawodników startujących na Ducati. W tym gronie zabrakło wracającego po kontuzji Cala Crutchlowa. Brytyjczyk był dopiero 18. Lepiej wypadł Michele Pirro, który otrzymał dziką kartę na start w Hiszpanii. Włoch zanotował 13. czas w pierwszym treningu.

W rozegranej wcześniej sesji treningowej dla kierowców Moto3 wygrał Issac Vinales. Kuzyn panującego mistrza Moto3 Mavericka Vinalesa był lepszy od Alexa Marqueza.