KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Koronawirus. Motocykliści zostaną zaszczepieni przeciwko COVID-19? To jedna z możliwości

MotoGP nie chce, aby koronawirus pokrzyżował plany związane z sezonem 2021. Dlatego zarządcy motocyklowych mistrzostw świata biorą pod uwagę zaszczepienie całego padoku. Decyzja uzależniona będzie od dostępności szczepionki przeciwko COVID-19.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
początek wyścigu MotoGP Materiały prasowe / Michelin / Na zdjęciu: początek wyścigu MotoGP
W sezonie 2020 MotoGP udało się zorganizować 14 wyścigów - mistrzostwa świata miały bardzo intensywny charakter, bo zmagania rozpoczęto w drugiej połowie lipca, a zakończono w grudniu. Ze względu na pandemię koronawirusa wszystkie rundy odbyły się w Europie.

MotoGP opracowało przy tym specjalny protokół sanitarny, który był oparty na tym, jaki funkcjonował w Formule 1. Zawodnicy i członkowie zespołów byli regularnie poddawani testom na obecność COVID-19. Sam kontakt z osobą chorobą skutkował umieszczeniem na kwarantannie, przez co kilku w przypadkach motocykliści musieli opuścić wyścigi.

Dorna, hiszpańska firma zarządzająca MotoGP, nie chce, aby koronawirus storpedował również sezon 2021. - Celem jest rozegranie co najmniej 18 wyścigów. Jeśli uda nam się dotrzeć do 20 Grand Prix, to jeszcze lepiej. Jednak taki plan minimum to 18 rund między marcem a listopadem - powiedział w gazecie "AS" Carmelo Ezpeleta, szef Dorny.

ZOBACZ WIDEO: Czesław Lang o Ryszardzie Szurkowskim: Do samego końca był pozytywny, kochany i dawał radość ludziom

Hiszpan stoi na stanowisku, że szczepionka przeciwko COVID-19 jest najlepszym sposobem na to, by motocyklowe mistrzostwa odbyły się bez jakichkolwiek zakłóceń. Dlatego jeden z pomysłów zakłada, by cały padok MotoGP został zaszczepiony przeciwko koronawirusowi.

- Rozważamy kilka możliwości. Problemem jest kwestia dostępności szczepionki, która w tej chwili zarezerwowana jest w pierwszej kolejności dla osób z grup podwyższonego ryzyka, a nie dla zwykłych ludzi - stwierdził Ezpeleta.

- Mam nadzieję, że na koniec 2021 roku wszyscy będą zaszczepieni, ale zobaczymy jak to się potoczy. Jesteśmy w kontakcie z władzami w każdym kraju i czekamy na to, jak to się dalej ułoży - dodał szef Dorny i MotoGP.

Ezpeleta odniósł się też do sytuacji Marca Marqueza. Hiszpan stracił cały sezon 2020 wskutek odnowienia kontuzji i błędu lekarskiego. Wskutek infekcji kość w złamanej ręce wielokrotnego mistrza świata MotoGP nie zrastała się odpowiednio. Obecnie nawet nie wiadomo, czy Marquez wróci na tor w roku 2021.

- Marc musi robić to, co podpowiada mu rozum. Nie chcę wywierać na niego żadnej presji. Regularnie rozmawiam z nim i uważam, że jest w dobrym stanie. Skupia się na tym, by jak najszybciej odzyskać zdrowie i nie martwi się harmonogramem powrotu do zdrowia - podsumował Ezpeleta.

Czytaj także:
Nie będzie masowych zwolnień w F1
Hamilton porównuje się do Senny. I wywołuje kontrowersje

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy uda się zrealizować pomysł zaszczepienia całego padoku MotoGP?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×