WTCC: Mistrz świata zawiódł w Rosji. Popis Hondy i Łady

Yvan Muller i Tiago Monteiro podzielili się zwycięstwami w piątej rundzie cyklu WTCC. Po raz pierwszy w sezonie 2015 ani jednego punktu w wyścigu nie zdobył obrońca tytułu Jose Maria Lopez.

Rafał Lichowicz
Pierwszy wyścig niedzielny na torze Moscow Raceway zakończył się ósmym dubletem Citroena w dziewiątym wyścigu bieżącego sezonu. Po pewnym starcie z pole position Yvan Muller dojechał do mety na pierwszej pozycji z blisko 3-sekundową przewagą nad Jose Marią Lopezem.

Dla Argentyńczyka to pierwsza porażka w wyścigu otwierającym weekend od rundy na torze w Szanghaju w październiku ubiegłego roku. Trzecie miejsce na podium zajął Gabriele Tarquini. Pół sekundy gorszy od niego był Rob Huff, który liczył na podium przed własną publicznością dla zespołu Łady.

Tradycyjnie w więcej emocji obfitował drugi wyścig do którego zawodnicy ruszali w odwróconej kolejności startowej. Tym razem to nie zawodnicy Citroena rozdawali karty w walce o podium. Najlepszy z nich Ma Qing Hua był dopiero piąty.

Wygrał po starcie z pierwszego pola Tiago Monteiro. Było to pierwsze zwycięstwo fabrycznego zespołu Hondy w sezonie 2015. Na drugim miejscu finiszował wspomniany wcześniej Huff, który przebił się na podium mimo startu z siódmego pola!

Na najniższym stopniu stanął Norbert Michelisz, który pokonał o niecałe trzy sekundy Nicka Catsburga w drugim samochodzie Łady. Kolejne miejsca należały do Citroena. Dopiero szósty był triumfator pierwszego wyścigu Yvan Muller. Bez punktów pozostał Jose Maria Lopeza. Argentyńczyk otrzymał od sędziów karę za falstart i ostatecznie zakończył wyścig na dwunastej pozycji.

Po weekendzie w Rosji przewaga Lopeza nad Mullerem w klasyfikacji generalnej stopniała z 50 do 35 puntów. Trzeci Loeb traci do mistrza 64 oczka. Kolejna runda na torze Slovakia Ring odbędzie się 21 czerwca.