Polacy stracili wielką imprezę. Rosyjska propaganda triumfuje

Polska straciła kolejną dużą imprezę. Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (UWW) odebrała naszemu krajowi organizację mistrzostw świata do lat 20. Powód? Brak wydawania wiz Rosjanom od września 2022 roku. Tamtejsza propaganda triumfuje.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Zdjęcie poglądowe Getty Images / ATPImages / Zdjęcie poglądowe
Światowe władze zapaśnicze postanowiły przenieść mistrzostwa świata do lat 20 z Polski do Ammanu w Jordanii. Czempionat odbędzie się w dniach 14-20 sierpnia. Polska została pozbawiona praw do organizacji zawodów, gdyż ze względów proceduralnych nie mogliby wziąć w nich udziału reprezentanci Rosji.

Powód? Polska nie wydaje wiz obywatelom Rosji. To z powodu niczym nieuzasadnionej wojny, która od lutego 2022 roku toczy się w Ukrainie. Rosjanie zaatakowali sąsiedni kraj i niemal codziennie bombardują obiekty, w których mogą przebywać cywile: szkoły, osiedla mieszkaniowe, centra handlowe czy obiekty infrastruktury krytycznej.

Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza wydała w sprawie przeniesienia mistrzostw specjalny komunikat, w którym wytłumaczono powód decyzji.

ZOBACZ WIDEO: Ludzie Królowej #4. Anna Kiełbasińska walczy nie tylko z rywalkami. "Od dwóch lat jestem na lekach"
"Przestrzegając przepisów UWW, które zobowiązują organizatora do zapewnienia wszystkim sportowcom równego udziału i braku jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na paszport czy inne kryteria, oraz biorąc pod uwagę zalecenia MKOl, byliśmy zmuszeni znaleźć alternatywnego gospodarza. Polska nie zapewniła równych szans dla wszystkich" - przekazano w oświadczeniu.

Rosyjska agencja TASS cytuje słowa prezesa tamtejszej federacji, który odniósł się do całej sytuacji. Ta jest teraz paliwem dla rosyjskiej propagandy.

- UWW podjęła decyzję o przeniesieniu mistrzostw świata z Warszawy do stolicy Jordanii, Ammanu. Powodem było niewykonanie zobowiązań umownych w zakresie zapewnienia wsparcia wizowego. Polska i Finlandia zostały pozbawione prawa organizacji imprez. To nie ma nic wspólnego z polityką. Rosja czy Białoruś nigdy nie uczestniczyły w dyskusji na ten temat - mówił Michaił Mamiaszwili. Dodajmy, że Finlandii odebrano prawo organizacji MŚ do lat 23.

- Państwo, które przyjęło zobowiązania, nie wywiązało się z nich. Zgodnie ze statutem i umową, podjęta została pewna decyzja. Nie ma tutaj podtekstów, zwłaszcza politycznych - dodał.

Polacy chcieli pójść drogą Hiszpanów, którzy odmówili wiz Rosjanom, a ci nie mogli wziąć udziału w mistrzostwach Europy. Po tym turnieju UWW omówiło kwestię rywalizacji Rosjan i Białorusinów w imprezach rangi międzynarodowej i przygotowało nowe regulacje.

Od marca Komitet Wykonawczy MKOl zarekomendował, aby międzynarodowe federacje dopuszczały do rywalizacji sportowców z Rosji i Białorusi pod neutralną flagą. Postawiono jednak warunek, by ci sportowcy nie wspierali rosyjskiej agresji na Ukrainę i nie mieli powiązań z klubami wojskowymi.

To nie pierwszy raz, gdy Polsce odebrano ważną imprezę z powodu braku przyznawania wiz Rosjanom i Białorusinom. Wcześniej władze federacji szermierczej pozbawiły statusu mistrzostw Europy zawodów rozgrywanych w ramach Igrzysk Europejskich.

Czytaj także:
Kapitalne starcie na gali Fame! Zaskakujący werdykt sędziów
"Mamy to". Zobacz, kto był w narożniku Piotra Świerczewskiego

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×