Udany dzień dla polskich zapaśników, dwie kwalifikacje olimpijskie do Rio de Janeiro!

W piątek w serbskim Zrenjaninie rozpoczął się Europejski Turniej Kwalifikacyjny do igrzysk w Rio de Janeiro. Pierwszy dzień rywalizacji okazał się szczęśliwy dla reprezentacji Polski, która zdobyła dwie kwalifikacje olimpijskie.

Kacper Kowalczyk

Po nieudanych ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Las Vegas, polscy zapaśnicy muszą walczyć o przepustki olimpijskie w turniejach kwalifikacyjnych. Pierwsza z trzech szans to zawody wewnątrzeuropejskie w Zrenjaninie, gdzie w każdej kategorii awans do igrzysk w Rio de Janeiro zdobywali finaliści.

Nie zawiódł największy faworyt polskiej reprezentacji, Magomedmurad Gadżijew. Tegoroczny mistrz Europy występujący tym razem w kategorii do 65 kilogramów w stylu wolnym rozpoczął swój marsz od zwycięstwa z Maximilianem Ausserleitnerem, w kolejnej rundzie pokonał Borisława Nowaczkowa, a w decydującej walce okazał się lepszy od Ormianina Dewita Sefarjana.

W pierwszej walce szanse na awans stracił drugi Polak występujący w stylu wolnym, Adrian Hajduk. Podobnie jak w Las Vegas, porażka z Ukrainką Natalią Pulkowską pogrzebała szanse na kwalifikację dla Iwony Matkowskiej.

Startu w Rio de Janeiro może być już pewna reprezentantka Polski w kategorii do 53 kilogramów. Kwalifikację dla Biało-Czerwonych w tej wadze zdobyła Katarzyna Krawczyk, która większe problemy z pokonaniem rywalki miała tylko w pojedynku ćwierćfinałowym przeciwko dwukrotnej mistrzyni Europy, Irinie Ołogonowej.

O krok od sprawienia niespodzianki był Dawid Kareciński. 25-latek z Rudy Śląskiej po dwóch pewnych zwycięstwach doszedł do półfinału, jednak tam musiał uznać wyższość Szmagi Bolkwadzego. Drugi reprezentant Gruzji wyeliminował innego Polaka walczącego w stylu klasycznym. W kategorii do 59 kilogramów Rewaz Laszki pokonał w 1/8 finału Dawida Ersetica.

Europejski Turniej Kwalifikacyjny, Zrenjanin (Serbia)

ćwierćfinał: Magomedmurad Gadżijew (Polska) - Borisław Nowaczkow (Bułgaria) 7:0
I runda: Magomedmurad Gadżijew (Polska) - Maximillian Ausserleitner (Austria) 10:0