Trudne warunki podczas I części Pucharu PZŻ w Krynicy Morskiej

Pierwsza część regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego zakończona! Po silnowiatrowym weekendzie wyłoniliśmy zwycięzców i zwyciężczynie w klasach 420, 470, ILCA 4, ILCA 6, ILCA 7.

AB
Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej Materiały prasowe / Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej

Regaty odbyły się w Krynicy Morskiej na Zalewie Wiślanym, wzięło w nich udział 250 żeglarzy i żeglarek.

Po 6 wyścigach w klasie olimpijskiej 470 najlepsza okazała się załoga Kacpra Paszka (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwii Laskowskiej (Chojnicki Klub Żeglarski). Żeglarze powtórzyli sukces z tamtego roku, jednakże przez całe regaty czuli oddech rywali na swoich plecach. Rafał Pogorzelski (MKS Dwójka Warszawa) i Julia Oleksiuk (AZS Uniwersytet Warszawski) regaty zakończyli z taką samą liczbą punktów, plasując się na drugiej pozycji. Podium zamknęła Agnieszka Pawłowska (Chojnicki Klub Żeglarski) żeglująca z Bartłomiejem Szliją (UKŻ Lamelka Kartuzy).

Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej

Dużo działo się na trasie klasy 420. Wyścigi w tej klasie były jednocześnie eliminacją do młodzieżowych mistrzostw świata ISAF – Youth Sailing World Championships. Walka o złote medale trwała do ostatniego wyścigu. Zwycięzcą regat została załoga Jeremi Dąbrowski i Mikołaj Bazyli (KSW Baltic Dziwnów), zaś w kategorii kobiet wygrała załoga Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) i Iga Wielczyk (MOS Iława). Dwie powyższe załogi będą reprezentowały Polskę w nadchodzących mistrzostwach świata w Holandii. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli Pola Schmidt i Tymon Kosobucki (YKP Gdynia).

W olimpijskiej klasie ILCA 7 bezkonkurencyjny był gdańszczanin Michał Krasodomski (AZS AWFIS Gdańsk), który w większości wyścigów metę przekroczył na pierwszym miejscu. Drugie miejsce zajął Piotr Malinowski (MOS Iława), zaś na trzecim miejscu uplasował się Maxime Thommen (YKP Gdynia).

Równa i bardzo zacięta rywalizacja odbywała się w olimpijskiej klasie ILCA 6. Po sześciu wyścigach, dużą przewagę punktową zapewniły sobie seniorki. Pierwszego dnia regat wszystkie wyścigi wygrała Wiktoria Gołębiowska (MOS Iława), a trzeciego dnia jej koleżanka klubowa, największa gwiazda tych regat, Agata Barwińska. O zwycięstwie mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata Agaty Barwińskiej zadecydowały lepsze miejsca w poszczególnych wyścigach, ponieważ iławianki zakończyły regaty na remisie.

Wśród mężczyzn zwyciężył Tymoteusz Wysocki (Nauticus YC Olsztyn), zaś w kategorii juniorek na najwyższym stopniu podium stanęła Dominika Raszka (MKS Dwójka Warszawa).

U najmłodszych żeglarzy w klasie ILCA 4 zwyciężył Maciej Dudek (Nauticus YC Olsztyn). Drugie miejsce należało do Gustawa Zalewskiego (Toruński Klub Żeglarski), zaś brązowy medal zawisł na szyi Jakuba Rusiniaka (Nauticus YC Olsztyn).

Wśród kobiet najlepsza była Zofia Michałeczko (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg). Drugie miejsce zajęła Julia Wawrzyniak (Jacht Klub Wielkopolski), a trzecie Danuta Grudzień (UKS Silesia Opty).

Szczegółowe wyniki:

W najbliższy weekend (27-29 maja) druga część regat o Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej. Na stracie staną szybsze klasy żeglarskie takie jak 29er, 49er, 49erFX, Cadet, Europa, Finn, Flying Dutchman, L'Equipe, OK Dinghy, Omega, HC-16, A-Class.