Kolejne medale polskich żeglarzy w mistrzostwach świata i Europy

Polacy zostali drużynowymi wicemistrzami Europy w klasie Optimist, a w olimpijskiej klasie iQFoil rozegrano mistrzostwa świata juniorów i młodzieżowców, z których biało-czerwoni wracają z trzema medalami!

PC
Materiał Partnera Materiały prasowe / Materiał Partnera

Trwa świetna passa polskiego żeglarstwa młodzieżowego.
 

Mistrzostwa świata juniorów i młodzieżowców w windsurfingowej klasie iQFoil rozegrano w Silvaplanie w Szwajcarii. Wystartowało w nich prawie 250 zawodników i zawodniczek, w tym liczna, bo aż 26-osobowa reprezentacja Polski. Aż dwa medale przywiezie Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), która w kategorii do lat 17 wywalczyła brąz, a w kategorii U-15 została wicemistrzynią świata! Młoda Polka to jedna z najlepszych windsurferek młodego pokolenia na świecie. Ma za sobą wiele medali w imprezach rangi mistrzowskiej, przede wszystkim w klasie Techno 293, a po przesiadce na deski z hydroskrzydłem przygotowujące do olimpijskiej klasy iQFoil tylko potwierdza ogromny talent i możliwości. Wśród chłopców w kategorii do lat 15 brązowy medal zdobył Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski).


Jak spisali się pozostali Polacy? Naszym zdaniem dobrze, choć oni sami pewnie mają niedosyt. Największy odczuwa Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski), który do dzisiejszego, podwójnie punktowanego wyścigu medalowego przystępował z drugiego miejsca. W Medal Race popłynął dobrze, finiszował piąty, ale najgroźniejsi rywale byli przed nim i zepchnęli go z podium. Ostatecznie Igor Lewiński uplasował się na 5 miejscu.


W starszej kategorii wiekowej U-19 biało-czerwonych niestety nie ma w TOP 10. Wśród chłopców najwyżej sklasyfikowanym Polakiem, na 13 miejscu jest Maciej Popłonyk (AZS Poznań), wśród dziewcząt 12 miejsce zajęła koleżanka klubowa Maćka (Pola Wawrzyniak).

Materiał Partnera Materiał Partnera
Miejsca Polaków


UK-19 K
12 - Pola Wawrzyniak (AZS Poznań)
14 - Aleksandra Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski)
18 - Karolina Gajdzińska (AZS Poznań)


U-19 M
13 - Maciej Popłonyk (AZS Poznań)
14 - Stanisław Trepczyński (Sopocki Klub Żeglarski)
17 - Maciej Pietrzak (Sopocki Klub Żeglarski)
25 - Michał Maziarka (Sopocki Klub Żeglarski)
27 - Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski)
47 - Olaf Grodzicki (Sopocki Klub Żeglarski)
51 - Szymon Charytanowicz (Sopocki Klub Żeglarski)
64 - Maksymilian Szweda (Gdański Klub Żeglarski)


U-17 K
3 - Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz)
11 - Sonia Maliszewska (Sopocki Klub Żeglarski)
21 - Joanna Dzioba (Sopocki Klub Żeglarski)
22 - Maja Pomierska (Sopocki Klub Żeglarski)


U-17 M
5 - Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski)
11 - Maciej Dąbek (AZS Poznań)
17 - Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski)
34 - Amadeusz Stobiński (AZS Poznań)
35 - Tomasz Kisielewski (Sopocki Klub Żeglarski)
43 - Jakub Guźlecki (Centrum Żeglarskie Szczecin)
47 - Franciszek Block (Gdański Klub Żeglarski)
53 - Kajetan Wygnańczuk (Sopocki Klub Żeglarski)
55 - Igor Wójcik (Sopocki Klub Żeglarski)
58 - Leon Jankowski (AZS Poznań)
66 - Leonard Domachowski (Sopocki Klub Żeglarski)


Szczegółowe wyniki
https://2022iqyjworlds.sailti.com/.../races/race-resultsall


Drużynowe mistrzostwa Europy w klasie Optimist rozegrały się na jeziorze Ledro we Włoszech. Polską drużynę tworzyli: Alicja Dampc (Chojnicki Klub Żeglarski), Julia Padzik (Opti CWM Gdynia), Jan Marjański (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Kolka (Yacht Klub Polski Gdynia). W zawodach drużynowych czteroosobowe reprezentacje ścigają się ze sobą w systemie pucharowym rywalizując jeden na jednego, w każdym wyścigu o najlepszy wynik na mecie. Wyścigi są krótkie, dynamiczne, dużo się w nich dzieje. Wymagają refleksu i dużych umiejętności żeglarskich.

Nasi reprezentanci spisywali się dobrze od początku imprezy wygrywając 12 z 15 wyścigów i z drugiego miejsca awansowali do złotej grupy walczącej o medale. W drugiej fazie rozgrywek Polacy szli jak burza, byli nie do zatrzymania wygrywając mecz za meczem. W efekcie awansowali na czoło tabeli. Gdy do końca rozgrywek pozostały do rozegranie dwie rundy wyścigów, nagle skończył się wiatr. - Niestety, prognozy były niekorzystne i nie było szans na dokończenie rozgrywek. Utrzymanie wyników tylko po rozegraniu części fazy finałowej byłoby niewymierne i niesprawiedliwe, dlatego sędziowie zdecydowali, że obowiązywać będzie punktacja po rundzie eliminacyjnej. Wracamy do Polski ze srebrem i niedosytem, bo w złotej grupie mieliśmy taką przewagę, że nawet porażki w dwóch ostatnich meczach gwarantowałyby nam złote medale. Zabrakło dosłownie 10 minut. Na wiatr nie mamy jednak wpływu, nie mamy pretensji do sędziów, takie jest żeglarstwo. Jestem dumny z naszych żeglarzy, z tego, jak żeglowali. Była to doskonale przygotowana reprezentacja, która włożyła masę pracy i dużo wyrzeczeń, żeby przygotować się do tych mistrzostw. Chcieliśmy walczyć o medale i naszym celem było złoto. Wykonaliśmy odpowiednią pracę - dużo treningów, dużo poświęceń i to przyniosło efekty – mówi Karol Jączkowski, trener polskiej reprezentacji w klasie Optimist.
Materiał Partnera Materiał Partnera


To nie pierwszy sukces polskich żeglarzy w drużynowych mistrzostwach Europy. W 2019 roku Polacy zdobyli również srebro, a rok wcześniej brąz. Klasa Optimist to jednoosobowa łódka, na której dzieci na całym świecie rozpoczynają swoją żeglarską karierę.


Końcowe wyniki:
https://2022europeanteamracing.optiworld.org/uploaded_files/Document_48185_20220825155456_en.pdf


Warto zaznaczyć, że to już kolejne sukcesy polskich żeglarzy w juniorskich imprezach rangi mistrzowskiej w ostatnim czasie. Tydzień temu załoga Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (Chojnicki Klub Żeglarski / UKŻ Lamelka Kartuzy) wywalczyła wicemistrzostwa świata juniorów w olimpijskiej klasie 470. W tej samej klasie, w kategorii do lat 21 srebrny medal wywalczyła załoga Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa / Yacht Klub Polski Gdynia). Wcześniej Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk) drugi raz z rzędu zostali mistrzami świata juniorów w żeglarskiej klasie 49er, zaś Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) wywalczyły tytuł wicemistrzyń świata w klasie 49erFX. W połowie lipca w młodzieżowych mistrzostwach świata w kitesurfingowej, olimpijskiej klasie Formula Kite złoty medal zdobyła Julia Damasiewicz (AZS Poznań), brąz zaś wywalczył Jakub Jurkowski (AZS Poznań).

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×