Niespodzianki na Mistrzostwach Polski w żeglarstwie. Poznaliśmy medalistów!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / materiały partnera
Materiały prasowe / materiały partnera
zdjęcie autora artykułu

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.

Drugi wrześniowy weekend nie był łaskawy dla polskich żeglarzy. Akwen pomiędzy Puckiem a Półwyspem Helskim większość czasu odbijał gorące słońce, a uczestnicy regat oczekiwali na świeży powiew wiatru. Ostatecznie wygrały cierpliwość i skupienie. Pomimo słabego wiatru, udało się rozegrać wystarczającą ilość wyścigów by wyłonić mistrzów Polski. Niespodzianek nie brakowało.

Największą z nich można uznać triumf Aleksandry Wasiewicz (Sopocki Klub Żeglarski) w klasie iQFoil, która pokonała kolejno brązową medalistkę mistrzostw Europy - Maję Dziarnowską (Sopocki Klub Żeglarski) oraz brązową medalistkę Igrzysk Olimpijskich z Londynu w klasie RS:X - Zofię Klepacką (Sailing Legia Warszawa).

materiały partnera
materiały partnera

- Jestem jeszcze w szoku. Już sam fakt, że mam możliwość ścigania się z tak znakomitymi zawodniczkami jest dla mnie zaszczytem, a to, że z nimi wygrałam jest pełnią szczęścia. Niesamowite uczucie. Lubię słabowiatrowe warunki, do tego w Pucku dobrze mi się żeglowało, nie popełniałam błędów, ale kluczem do triumfu były dobre starty – mówi Aleksandra Wasiewicz. W klasyfikacji mężczyzn mistrzem Polski został Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski). Ambasador PGE Sailing Team Poland wygrał większość wyścigów pokonując Radosława Furmańskiego (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) i Kamila Manowieckiego (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland). Ze względu na bardzo słabe warunki wiatrowe w tej klasie przeprowadzono tylko 5 wyścigów. Klasa iQFoil jest niezwykle wymagająca, bowiem do swobodnej żeglugi i możliwości wzniesienia się nad taflę wody potrzeba minimum 8 węzłów wiatru.

materiały partnera
materiały partnera

Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) w klasie ILCA 6 obroniła tytuł mistrzyni Polski z ubiegłego roku. Ambasadorka PGE Sailing Team Poland żeglowała najrówniej z całej stawki, nie popełniała większych błędów i pokonała swoją bardziej utytułowaną koleżankę Agatę Barwińską (SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland), która wywalczyła srebro. Na trzecim miejscu uplasowała się Laura Szulc (Chojnicki Klub Żeglarski), równocześnie wygrywając kategorię U21. W klasie ILCA 7 medale mistrzostw Polski zostały rozdane pomiędzy zawodnikami klubu Sejk Pogoń Szczecin. Złoto po raz kolejny wywalczył weteran Tadeusz Kubiak, który wyprzedził Filipa Jarosiewicza i Mikołaja Silnego. Najszybsze klasy dwuosobowe - 49er i 49erFX – miały najwięcej szczęścia do wiatru. Rozegrano w nich aż 12 wyścigów. Z dużą swobodą mistrzami Polski - po raz pierwszy w tym duecie - zostali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (KS AZS AWFiS Gdańsk), wygrywając sześć wyścigów i tylko raz spadając poza pierwszą trójkę.

materiały partnera
materiały partnera

- Niemal na każdych mistrzostwach toczyliśmy zacięty bój z Dominikiem Buksakiem i Szymonem Wierzbickim, tym razem to my byliśmy górą, a naciskali nas najbardziej Tytus Butowski i Łukasz Machowski. Żeglowaliśmy bardzo dobrze przez całe regaty, mieliśmy dobrą prędkość przy słabszym wietrze, co pozwoliło nam budować przewagę na trasie. Jesteśmy zadowoleni, że znaleźliśmy odpowiednie ustawienie łódki, bo nad tym pracowaliśmy w ostatnim czasie - podsumowuje Łukasz Przybytek. - Trzeba było zachować czujność, żeglować do wiatru, którego cały czas brakowało na trasie. Nie mieliśmy łatwo z młodszymi kolegami, którzy są lżejsi o parę kilogramów, co w tych warunkach pewnie powodowało minimalną przewagę, jednak finalnie nasze doświadczenie wygrało - dodaje Jacek Piasecki.

materiały partnera
materiały partnera

Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk i MKS Dwójka Warszawa) głodni mistrzowskich sukcesów polepszyli swój wynik z zeszłego roku, zmieniając kolor medalu z brązowego na srebrny. To było ciekawe starcie, bowiem młodzi żeglarze pokonali czterokrotnych mistrzów Polski - Dominika Buksaka i Szymona Wierzbickiego (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań).

Mistrzyniami Polski w klasie 49erFX zostały Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). Młode żeglarki pokonały utytułowany duet - Aleksandrę Melzacką i Sandrę Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań). Brązowe medale trafiły na szyję Marceliny Korszon i Magdaleny Skórnóg (Nauticus YC Olsztyn), które wspólnie debiutowały na tegorocznych mistrzostwach Polski.

materiały partnera
materiały partnera

- Obroniłyśmy tytuł mistrzyń Polski, a ten medal smakuje wybornie, bo zdecydowanie w tym roku było go trudniej zdobyć, niż rok temu w Gdańsku. Wtedy na starcie nie stanęły Ola z Sandrą, w tym roku już mogłyśmy się pościgać bezpośrednio. Wygrałyśmy i jest to dla nas dowód, że poziomem nie odstajemy – mówi Gabriela Czapska. Kolejny raz bardzo dobrą formę pokazali Kacper Paszek i Oliwia Laskowska (AZS AWFiS Gdańsk / CHKŻ Chojnice). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland prosto z Mistrzostw Świata Juniorów na Litwie, gdzie zdobyli świetne czwarte miejsce, przyjechali do Pucka by obronić tytuł Mistrzów Polski w klasie 470. Ta sztuka im się udała. Srebro wywalczyli Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (CHKŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy), a brązowymi medalistami mistrzostw Polski w klasie 470 zostali Rafał Pogorzelski i Małgorzata Górnisiewicz (MKS Dwójka Warszawa / Centrum Żeglarskie Szczecin).

Na Zatoce Puckiej o medale walczyli również zawodnicy w nieolimpijskiej klasie Formula Windsurfing Foil. Złoto w klasyfikacji Open zdobył Paweł Dittirch (Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu), który wyprzedził Oliwiera Urbańskiego (Jacht Klub Wielkopolski), a brązowy medal wywalczył Sławomir Buchholz (Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu). W kategorii kobiet U17 najlepszą zawodniczką okazała się Kalina Szostek (Gdański Klub Żeglarski), wśród panów wygrał Szymon Cieślak (Uczniowski Klub Sportowy Szturwał). W starszej kategorii U19 na najwyższym stopniu podium stanął Maciej Dąbek (AZS Poznań).

Mistrzostwa Polski klas olimpijskich odbyły się w Pucku, w tym samym miejscu, w którym w niedzielę 3 września zakończyły się mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich. To kolejne, duże regaty w Pucku w ostatnim czasie. Za nami między innymi dwie edycje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie, regaty Puck Sailing Days w klasach 505, Nautica 450 i Fying Dutchman, EuropaCup w klasach ILCA, Mistrzostwa Polski w klasie Cadet i wiele innych.

- Sukcesywnie budujemy żeglarską tożsamość Pucka, nie tylko w oparciu o różnego rodzaju regaty, ale też inwestując w rozwój infrastruktury żeglarskiej. Chcemy stwarzać w Pucku dobre warunki nie tylko żeglarzom sportowym, ale też tym, którzy uprawiają ten sport rekreacyjnie i turystycznie. Kilka tygodni temu zakończyliśmy kolejny etap rozbudowy mariny w Pucku. W jej wyniku powstało 98 kolejnych miejsc cumowniczych, nowoczesne sanitariaty, punkt odbioru ścieków sanitarnych, wydzielone miejsce do mycia jednostek. Zapraszamy wszystkich żeglarzy do Pucka – mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz miasta Puck.

Wyniki: https://events.pya.org.pl/mistrzostwa-polski-cz-2-klas-olimpijskich,e105 Organizator: Polski Związek Żeglarski przy współpracy Samorządu Województwa Pomorskiego (Współorganizator) i Grupy PGE (Partner Główny). Partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Invest Puck Sp. z o.o. Gospodarz: Miasto Puck. Sponsorzy: Ziaja Polska, Texet, Unique Boutique Patron honorowy: Marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk Patroni Medialni: Wirtualna Polska, Żeglarski.info, Tawerna Skipperów

materiały partnera
materiały partnera
Źródło artykułu: WP SportoweFakty