WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Plejada żeglarskich gwiazd na Pucharze PZŻ w Pucku

W dniach 15-17 maja na Zatoce Puckiej zaroi się od najlepszych polskich żeglarzy. Pierwsza część Pucharu PZŻ będzie ważnym sprawdzianem dla naszych mistrzów Energa Sailing Team Poland.
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ

Dla naszych najlepszych żeglarzy będzie to sprawdzian w kontekście rywalizacji o miejsca na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Łącznie wystartuje 143 zawodników w dziewięciu klasach olimpijskich.

Na wodzie zobaczymy czołowych reprezentantów Polski, medalistów igrzysk olimpijskich, a także mistrzostw świata i Europy. Wśród tych najbardziej utytułowanych zobaczymy między innymi brązowych medalistów igrzysk w Londynie w klasie RS:X - Zofię Noceti-Klepacką i Przemysława Miarczyńskiego.

Z Miarczyńskim, który jest wielokrotnym wicemistrzem świata o wygraną w puckich zawodach powalczą Piotr Myszka, a także dwóch młodych, dobrze zapowiadających się windsurferów, Paweł Tarnowski i Radosław Furmański. Ten ostatni został w ubiegłym roku mistrzem świata juniorów oraz mistrzem europy juniorów. Walka będzie zapewne zacięta i zobaczymy, który z panów jest obecnie w najlepszej formie w tej części sezonu.

Myszka, który także wielokrotnie stawał na podium mistrzostw świata i Europy walczył z Przemkiem o kwalifikację olimpijską do Londynu, ale ostatecznie pojechał tam ten drugi. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Santander kwalifikacje dla kraju na igrzyska w Rio wywalczył Miarczyński, zdobywając srebrny medal. Teraz zostaje walka o to kto tam pojedzie. Pierwsze zawody zaliczające się do kwalifikacji krajowej odbędą się już w dniach 20-27 czerwca na plaży Mondello na Sycylii.

W Pucku wśród kobiet startujących w klasie RS:X z Zofią Noceti-Klepacką powalczą na pewno Maja Dziarnowska i Małgorzata Białecka, które często podczas regat krajowych oraz międzynarodowych zajmują miejsca w czołówce.

Wśród załóg klasy 49er zobaczymy dwie ekipy, które będą chciały pokazać się z jak najlepszej strony. Będą do Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński oraz Tomasz Januszewski wraz z Jackiem Nowakiem. Ci pierwsi podczas mistrzostw świata w Santander byli bliscy zdobycia olimpijskiej kwalifikacji, ale ostatecznie zakończyli zawody na 17. miejscu. Oni także będą chcieli pokazać, że ten wyjazd do Rio nadal jest osiągalny.

W Pucku w klasie 470 wystartuje także Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczynska. Polska załoga podczas Pucharu Świata w Hyeres, który odbył się pod koniec kwietnia tego roku, zajęła wysokie 7. miejsce. Na wodach zatoki Puckiej nie zabraknie także czołowych żeglarzy w klasach Laser i Laser Radial. W tej ostatniej Jonasz Stelmaszyk w lipcu ubiegłego roku wywalczył tytuł mistrza świata. Teraz 30-letni zawodnik ma wystartować na Laserze Standard.

Śmiało można więc powiedzieć, że będą to takie nieoficjalne mistrzostwa Polski, które pokażą na jakim etapie przygotowań przed igrzyskami olimpijskimi w Rio są nasi mistrzowie z Energa Sailing Team Poland. Zawody potrwają do niedzieli.

Z Pucka - Maciej Frąckiewicz, WP

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×