Rio 2016: Polacy zajęli czwarte miejsce w klasie Skud 18

Materiały prasowe / Richard Langdon / World Sailing
Materiały prasowe / Richard Langdon / World Sailing

Monika Gibes i Piotr Cichocki wygrali ostatni wyścig, ale ostatecznie zajęli czwarte miejsce w żeglarskiej klasie Skud 18 na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Złote medale dzień przed końcem regat zapewnili już sobie Australijczycy.

W sobotę wiatr wiał z siłą od 8 do 11 węzłów, co pozwoliło organizatorom na planowe przeprowadzenie ostatniego wyścigu paraolimpijskich regat w klasie Skud 18, który rozpoczął się około godziny 18:05 czasu polskiego.

Mistrzowie świata Monika Gibes i Piotr Cichocki zaprezentowali się w nim najlepiej jak potrafili, bo minęli linię mety jako pierwsi. To jednak nie wystarczyło do wskoczenia na podium i reprezentanci Polski zajęli ostatecznie czwarte miejsce.

Polacy po piątkowych wyścigach mieli jeszcze szanse na zdobycie srebrnego oraz brązowego medalu. Aby zdobyć ten pierwszy, Kanadyjczycy John McRoberts i Jackie Gay musieli ukończyć ostatni start sześć pozycji za naszymi żeglarzami. Jednak w sobotę uplasowali się tylko dwie lokaty za nimi i cieszyli się ze srebrnego krążka.

Natomiast, aby Monika z Piotrem stanęli na najniższym stopniu podium to pięć pozycji za nimi powinni tego dnia znaleźć się Alexandra Rickham i Niki Birrell z Wielkiej Brytanii. Skończyło się na tym, że wpłynęli na metę cztery sekundy za załogą kanadyjską i to oni cieszyli się z brązowych krążków.

Złote medale już dzień wcześniej zapewnili sobie reprezentanci Australii Daniel Fitzgibbon i Liesl Tesch, którzy tym razem zajęli miejsce drugie. W całych zawodach na Zatoce Guanabara byli jednak bezkonkurencyjni, bo wygrali aż osiem z jedenastu wyścigów.

Klasyfikacja generalna po wszystkich wyścigach w klasie Skud 18:

MiejsceZawodnicyKrajPunkty
1. Daniel Fitzgibbon i Liesl Tesch Australia 12
2. John McRoberts i Jackie Gay Kanada 34
3. Alexandra Rickham i Niki Birrell Wielka Brytania 36
4. Monika Gibes i Piotr Cichocki Polska 37
5. Ryan Porteous i Maureen McKinnon Stany Zjednoczone 51
6. Marco Carlo Gualandris i Marta Zanetti Włochy 56
7. Rolf Schrama i Sandra Nap Holandia 68
8. Bruno Landgraf i Marinalva de Almeida Brazylia 74
9. Sergi Roig Alzamora i Violeta del Reino Hiszpania 78
10. Wei Qiang Jovin Tan i Qian Yin Yap Singapur 92
11. Hagar Zahavi i Moshe Zahavi Izrael 104

Maciej Frąckiewicz

ZOBACZ WIDEO: Życzliwość ważniejsza niż język. Oto wsparcie paraolimpijczyków w Rio (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu: