Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły historyczny brązowy medal mistrzostw Europy!

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły brązowy medal mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie 470, które w dniach 8-13 maja odbyły się w Monako. To pierwszy w historii medal polskiej żeńskiej załogi w klasie 470 na imprezie rangi mistrzowskiej.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Pedro Martinez / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia IBEROSTAR

Podczas ostatniego dnia mistrzostw Europy w klasie 470 miały odbyć się tylko podwójnie punktowane wyścigi medalowe, w których wystartować miało po dziesięć najlepszych załóg klasyfikacji generalnej kobiet oraz mężczyzn.

Przed decydującym startem trzecią pozycję zajmowały Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK "Pogoń" Szczecin). Jednak z powodu zbyt słabego wiatru, po kilku godzinach czekania na poprawę warunków, komisja sędziowska odwołała wyścigi i w związku z tym reprezentantki Polski pozostały na tej pozycji, wywalczając tym samym brązowy medal. To pierwszy w historii medal polskiej żeńskiej załogi w klasie 470 na imprezie rangi mistrzowskiej.

Przed rokiem Jolanta Ogar stanęła na najwyższym stopniu podium, ale startowała wtedy dla Austrii ze sterniczką Larą Vadlau. Agnieszka z Jolą już kiedyś ze sobą pływały, a na igrzyskach w Londynie zajęły dwunaste miejsce. Później na ponad cztery lata ich drogi się rozeszły. W tym sezonie panie ponownie stworzyły jedną załogę, ponieważ przedłużyła się rehabilitacja kontuzjowanego kolana Irminy Mrózek Gliszczynskiej, dotychczasowej załogantki Agnieszki. Warto wspomnieć, że Skrzypulec i Ogar zajęły na przełomie marca i kwietnia tego roku drugie miejsce na Pucharze Europy w Palma de Mallorca. Z kolei na zeszłorocznych mistrzostwach Agnieszka z Irminą były w ogólnej klasyfikacji siódme, a wśród krajów europejskich czwarte.

Nowymi mistrzyniami Europy zostały Holenderki Afrodite Kyranakou oraz Anneloes Van Veen, które na poprzednich mistrzostwach były drugie. Natomiast ze srebrnych medali cieszyły się w tym roku Włoszki Elena Berta i Sveva Carraro.

Wśród panów także mamy nowych mistrzów, zostali nimi Szwedzi Carl-Fredrik Fock i Marcus Dackhamma. Drugie miejsce zajęli Francuzi Guillaume Pirouelle i Jeremie Mion, a skład podium uzupełnili wicemistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro, Australijczycy Mathew Belcher i William Ryan.

Czy polska załoga w klasie 470 stanie w tym roku jeszcze na podium regat międzynarodowych?