Wiktoria Gołębiowska mistrzynią Europy juniorek w klasie Laser Radial!

Wiktoria Gołębiowska po dwóch dobrych wyścigach wróciła na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i została mistrzynią Europy juniorek w klasie Laser Radial, które odbyły się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017

W czwartek, czyli ostatni dzień mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial, które odbywają się w ramach 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days, organizatorzy planowali przeprowadzić trzy wyścigi. Nie udało się jednak wykonać tego planu w całości, ale dwa wyścigi raczej usatysfakcjonowały większość zawodników.

Najszczęśliwszą osobą była na pewno Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która po słabszym wyniku w środę spadła po kilku dniach prowadzenia aż na czwartą pozycję i do trzeciej lokaty traciła aż jedenaście punktów. Jednak w dwóch czwartkowych startach młoda Polka zajęła miejsca trzecie oraz szóste, a zawodniczki z pierwszej trójki popłynęły znacznie gorzej i to nasza rodaczka cieszyła się ostatecznie ze złotego medalu. Skład podium uzupełniły Włoszka Elisa Navoni oraz Rosjanka Marija Kiszluchina.

Natomiast w kategorii do 16 lat na bardzo dobrej trzeciej pozycji mistrzostwa ukończyła Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań), która podczas ostatniego dnia rywalizacji zajęła miejsca trzydzieste ósme oraz dwudzieste dziewiąte. Tuż za nią znalazła się inna Polka, Magdalena Placzke z klubu UKS FIR Warszawa (miejsca 12. i 22.). Mistrzynią została Rosjanka Elizaweta Borowkowa, a srebrny medal wywalczyła Niemka Theresa Wierschin.

Wśród chłopców najlepiej z naszych reprezentantów spisał się Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko), który po miejscach dwudziestym trzecim oraz trzynastym zatrzymał się na dziewiętnastej pozycji w ogólnej klasyfikacji. Natomiast w kategorii do lat 16 zajął bardzo dobre trzecie miejsce. Całość wygrał reprezentant Hongkongu Nicholas Bezy, ale jest on spoza Starego Kontynentu więc mistrzem Europy juniorów został Włoch Guido Gallinaro, wyprzedzając Greka Dimitrisa Papadimitriou oraz Bena Whaley'a z Wielkiej Brytanii. Natomiast pierwsze dwa miejsca wśród młodszych żeglarzy zajęli Niemiec Nico Naujock oraz Hiszpan Alvaro Valido Franco.

Na mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser Radial rywalizowało 180 chłopców z 32 państw oraz 65 dziewcząt z 21 krajów.

Z kolei w czwartek zmagania w Pucharze Europy rozpoczęło w klasie 29er 20 załóg z sześciu krajów. Po czterech wyścigach na czele znajdują się triumfatorzy tych regat w dwóch ostatnich latach Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia), a kolejne miejsca zajmują Szwedzi, Oscar Enstroem i Hugo Westberg oraz Kasper Nordenram i Axel Pantzare. W piątek zaplanowano pierwsze wyścigi w mistrzostwach Polski w sprincie w klasach RS:X, 470 (kobiet i mężczyzn), Finn oraz 49er, a od soboty w Pucharze VGSD rywalizować będą zawodnicy w klasach Hobie Cat 16, Formula Open i A-Class. Te zmagania również zakończą się w niedzielę.

Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku. Natomiast od roku 2012 jej partnerem oraz sponsorem tytularnym jest firma Volvo i od kilku lat impreza nosi nazwę Volvo Gdynia Sailing Days. Tak pozostanie przynajmniej do 2019 roku, ponieważ w zeszłym roku Volvo Car Poland i Gdyńskie Centrum Sportu przedłużyły współpracę o kolejne trzy lata.

Żeglarstwo jest szwedzką tradycją marki Volvo. Szwedzi od zawsze związani są z żaglami i z pływaniem. Volvo już 19 lat temu rozpoczęło organizację jednych z największych zawodów żeglarskich na świecie - Volvo Ocean Race. Areną tych regat są oceany i morza całego świata.

Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Czy Wiktoria Gołębiowska będzie potrafiła pływać na podobnym poziomie w kategorii seniorek?