Polacy zaczynają rywalizację w mistrzoswach Europy w klasach 49er i 49erFX

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017 /
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017 /

Aż osiem polskich załóg wystartuje w mistrzostwach Europy w klasach 49er i 49erFX, które w czwartek rozpoczęły się w Kilonii. Pierwsze wyścigi przeprowadzone zostaną w poniedziałek.

W czwartek w niemieckiej Kilonii rozpoczęły się mistrzostwa Europy w klasach 49er i 49erFX, które potrwają do następnego piątku 4 sierpnia. Jednak pierwsze wyścigi odbędą się dopiero w niedzielę. Czwartek, piątek i sobotą przeznaczone są na rejestrację zawodników, regulaminowe pomiary sprzętu oraz wyścigi treningowe.

Na starcie mistrzostw Starego Kontynentu zobaczymy aż osiem polskich załóg - 5 męskich i trzy żeńskie. Do najmocniejszych naszych reprezentantów zaliczyć na pewno trzeba Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego (AZS AWFiS Gdańsk), którzy po słabszym początku sezonu wrócili do dyspozycji z poprzedniego roku. Gorsza dyspozycja wynikała z około półrocznej przerwy w treningach, spowodowanej operacją kolana i rehabilitacją Kołodzińskiego. Pierwszymi zawodami w tym roku był dla nich Puchar Księżniczki Zofii na Majorce, gdzie zajęli dopiero trzydzieste pierwsze miejsce. Jednak później było już znacznie lepiej, ponieważ ukończyli Puchar Świata w Hyeres na dziewiątej pozycji, zajęli drugie miejsce w finałowych zawodach z cyklu PŚ Santander, a dwa tygodnie temu zdobyli złote medale mistrzostw Polski w sprintach. Na dwóch poprzednich mistrzostwach Europy Łukasz z Pawłem zajęli kolejno trzecie i czwarte miejsce więc na pewno stać ich tutaj na podium.

Kolejną polską załogę, która jest w stanie uplasować się przynajmniej w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej, tworzą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Ci zawodnicy już od początku obecnego sezonu pokazują, że potrafią walczyć z najlepszymi. Najpierw w dwóch imprezach - Pucharze Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca oraz PŚ w Hyeres - zajęli ósme miejsce, a następnie ukończyli PŚ w Santander na szóstej pozycji, wygrywając w świetnym stylu wyścig medalowy. Oni podczas mistrzostw Polski w sprintach zajęli drugie miejsce.

Coraz lepiej radzą sobie natomiast Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn), którzy w takim składzie pływają dopiero od tego roku więc potrzebowali czasu na zgranie się. Męską kadrę uzupełniają jeszcze Kamil Kozioł i Damian Knorps (OKŻ Olsztyn) oraz Jan Marciniak i Robert Jarocki (KS AQUA Włocławek/AZS Poznań).

Natomiast w klasie 49erFX w składzie polskiej kadry znajdują się siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Aleksandra Melzacka, która tworzy załogę z Kingą Łobodą (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) oraz Sara Piasecka i Sandra Jankowiak (OKŻ Olsztyn).

Pierwsze wyścigi u wybrzeży Niemiec zaplanowane są na niedzielę na godzinę 11:00.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy któraś z polskich załóg stanie na podium mistrzostw Europy klas 49er i 49erFX?