Maciej Żarnowski ze srebrnym medalem mistrzostw Europy katamaranów A-Class

W zakończonych w sobotę 14 lipca w Warnemünde mistrzostwach Europy katamaranów A-Class Maciej Żarnowski z UKS Navigo Sopot wywalczył brązowy medal w klasyfikacji generalnej i tytuł wicemistrza Europy. W pierwszej piętnastce było czterech Polaków.

Tomasz Skrzypczyński
Pierwsza dziesiątka końcowej klasyfikacji ME w klasie A-Class 2018 Materiały prasowe / UKS Navigo Sopot / Na zdjęciu: Pierwsza dziesiątka końcowej klasyfikacji ME w klasie A-Class 2018
Mistrzostwa Europy jednoosobowych katamaranów A-Class rozgrywane były w ramach Warnemünder Woche w Niemczech od 8 do 14 lipca. Startowało 95 zawodników. Podczas całych regat udało się rozegrać jedynie 5 wyścigów przy dość dużej fali i wietrze 8-20 węzłów. Wszystkie wyścigi liczyły się do klasyfikacji generalnej, bez odrzutki.

Maciej Żarnowski już od pierwszych wyścigów żeglował w ścisłej czołówce i po pierwszym dniu regat zajmował drugie miejsce za wielokrotnym mistrzem świata i zdobywcą Pucharu Ameryki - Glennem Ashby z Australii. W pierwszej dziesiątce żeglowali również Jacek Noetzel, Robert Graczyk i Michał Korneszczuk. W kolejnym dniu regat, który okazał się już finałowym, Polacy żeglowali w czołówce i utrzymali swoje dobre pozycje.

Trzecie miejsce ogólnie zajął Maciej Żarnowski z UKS Navigo Sopot zdobywając również tytuł wicemistrza Europy. Piąty w całych regatach był Jacek Noetzel z UKS Navigo Sopot, zdobywając także pierwsze miejsce w klasyfikacji Masters. Bardzo duży sukces osiągnął Marek Żebrowski z UKS Navigo Sopot zdobywając tytuł mistrza Europy A-Class CLASSIC.

Natomiast dziesiąte miejsce ogólnie zajął Robert Graczyk z MKŻ Mikołajki, a 12 - Michał Korneszczuk z Yacht Club Gdańsk. Tytuł mistrza Europy wywalczył Manuel Calavia (Hiszpania), a regaty wygrał bezkonkurencyjnie Glenn Ashby (Australia), pokazując swoją niewiarygodną klasę.