Magdalena Kwaśna i Jakub Rodziewicz mistrzami Europy juniorów!

Magdalena Kwaśna zdobyła w Bastad w Szwecji złoty medal mistrzostw Europy juniorów U-21 w klasie Laser Radial, a Jakub Rodziewicz zwyciężył w klasie Laser Standard.

Tomasz Skrzypczyński
Magdalena Kwaśna Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Magdalena Kwaśna
W dniach 19-24 sierpnia w szwedzkim Bastad odbyły się mistrzostwa Europy juniorów U-21 w klasach Laser Standard i Laser Radial kobiet. W ciągu sześciu dni regat organizatorom udało się przeprowadzić dziesięć wyścigów.

Bardzo dobrze spisali się reprezentanci Polski w kategorii kobiet oraz mężczyzn. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) już w pierwszy dzień zmagań wygrała dwa wyścigi i została liderką. Później nasza zawodniczka żeglowała na tyle skutecznie, że nie oddała już prowadzenia i mogła cieszyć się ze zdobycia złotego medalu. W piątek przypieczętowała swoje końcowe zwycięstwo miejscem pierwszym. Wicemistrzynią Europy została Dunka Anna Munch, a na najniższym stopniu podium stanęła Włoszka Carolina Albano. Na starcie stanęło 28 zawodniczek z 15 krajów.

Kwaśna ma za sobą udany miesiąc. Najpierw zajęła ósme miejsce na mistrzostwach świata juniorów U-21 w Gdyni, później na dwunastej pozycji ukończyła mistrzostwa świata seniorów wszystkich klas olimpijskich w Aarhus, zapewniając Polsce kwalifikację na igrzyska w Tokio w 2020 roku dla klasy Laser Radial, a teraz wygrała mistrzostwa Starego Kontynentu.

Wśród mężczyzn z bardzo dobrej strony pokazał się również Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin). Polski zawodnik także znajdował się na czele stawki po pierwszym dniu mistrzostw. W jedynym piątkowym starcie minął linię mety drugi i także zdobył złoty medal. Na podium stanęli także Niemiec Max Wilken oraz Rosjanin Daniił Kruckich. Tutaj ścigało się 61 zawodników z 21 państw.

Rywalizujący w grupie srebrnej Jakub Marciniak (JKW Poznań) ukończył regaty na trzydziestym siódmym miejscu, trzy pozycje za nim uplasował się Kacper Stanisławski (YKP Gdynia), a czterdziesty czwarty był ostatecznie Piotr Ostrowski (AZS UW Warszawa).