Relacje na żywo
  • wszystkie
  • MŚ 2022
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Niepokojące sygnały z FIS. Chodzi o Rosjan i Białorusinów

Sportowcy z Rosji i Białorusi od kilku miesięcy nie mogą startować w zawodach pod egidą FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska). Niewykluczone jednak, że wkrótce zostaną przywróceni do rywalizacji. Sekretarz generalny FIS podał nawet wstępną datę.

Michał Fabian
Michał Fabian
rosyjski skoczek Jewgienij Klimow Getty Images / Franz Kirchmayr/SEPA.Media / Na zdjęciu: rosyjski skoczek Jewgienij Klimow
24 lutego br. wojska rosyjskie rozpoczęły brutalną i niczym nieuzasadnioną inwazję na Ukrainę. Atakowane są m.in. cele cywilne, giną bezbronni ludzie, w tym dzieci.

Po wybuchu wojny w Ukrainie na Rosję i wspierającą ją Białoruś nałożone zostały sankcje polityczne, gospodarcze, ale także sportowe. Zawodnicy z tych dwóch krajów zostali wykluczeni ze startów na arenie międzynarodowej w wielu dyscyplinach - m.in. w narciarstwie klasycznym (skokach narciarskich, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej) i alpejskim.

Decyzja FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska) została przedłużona także na sezon letni (więcej TUTAJ>>). Co dalej? Niewykluczone, że dojdzie do zaskakującego zwrotu.

Z najnowszych doniesień wynika, że władze FIS rozważają przywrócenie Rosjan i Białorusinów do rywalizacji na arenie międzynarodowej - i to już w trakcie najbliższego sezonu, który rozpocznie się w październiku.

Taką informację przekazał w środę Michael Vion, sekretarz generalny FIS. - Sport powinien być niezależny od polityki - przekazał Vion dziennikarzom zebranym na Forum Nordicum w Kranjskiej Gorze. Zrobił to w dniu, w którym prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację, dążąc do eskalacji działań wojennych.

Vion wskazał datę ewentualnego powrotu sportowców z Rosji i Białorusi. - Być może będzie to grudzień. Wówczas sportowcy z obu krajów - oczywiście bez flagi państwowej i hymnu - mogliby wziąć udział również w mistrzostwach świata - dodał sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Działacze FIS powołują się na stanowisko Thomasa Bacha, szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Niemiec nie wykluczył "uchylenia drzwi" dla sportowców z Rosji i z Białorusi.

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbędą się w Planicy (21 lutego - 5 marca 2023 r.) zaś w narciarstwie alpejskim - w Courchevel i Meribel (5-19 lutego 2023 r.).

Czytaj także: Kontrowersyjna Rosjanka "wyrzucona" z Rady FIS. Znamy wynik głosowania
Czytaj także: Naprawdę to powiedział. Szef PŚ w skokach zabrał głos ws. startu nowego sezonu w Rosji

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Andrejczyk na wakacjach. Wybrała nietypowy kierunek


Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP!
Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×