Ito najlepszy w kwalifikacjach, pięciu Polaków w konkursie

Pięciu polskich skoczków wystąpi w piątkowym konkursie w szwajcarskim Engelbergu. W kwalifikacjach najlepiej wypadł Kamil Stoch, który zajął siódme miejsce po skoku na odległość 123 metrów. Jeszcze dalej lądował wprawdzie Adam Małysz, jednak jako skoczek z czołowej dziesiątki w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie został sklasyfikowany, a jego próbę potraktowano treningowo.

Daniel Ludwiński

Adam Małysz w swym skoku uzyskał 128,5 metra, co było jednym z lepszych wyników w całej serii. Polak nie otrzymał za swą próbę not od sędziów, podobnie jak pozostali z najlepszej dziesiątki, jednak gdyby skok był oceniany, Małysz byłby zapewne na wysokim piątym miejscu. Z czołówki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdecydowanie najlepiej wypadł Gregor Schlierenzauer, który znokautował konkurencję skacząc 138 metrów.

Właściwa część kwalifikacji z udziałem tych, którzy musieli powalczyć o miejsce w piątkowym konkursie, była pozbawiona aż tak dobrych prób, jednak kilku zawodników zbliżyło się do 130 metrów. Zwycięzcą kwalifikacji został Daiki Ito, który triumfował przed swym rodakiem Noriakim Kasai. Niezłe siódme miejsce zajął Kamil Stoch i podobnie jak Stefan Hula, Krzysztof Miętus oraz Marcin Bachleda nie miał kłopotów z zapewnieniem sobie awansu do konkursu. Sztuka ta nie udała się tylko Łukaszowi Rutkowskiemu, który był dopiero czterdziesty dziewiąty.

W tej sytuacji w pierwszej serii konkursowej, która rozpocznie się w Engelbergu o 13:45, wystąpi pięciu reprezentantów Polski.