Słoweńcy rozdają karty w Sapporo, dziewiąte miejsce Tomasza Byrta

Mitja Meznar bez najmniejszych problemów powtórzył swój wynik z poprzednich zawodów i ponownie nie miał sobie równych. Słoweniec na olimpijskiej "Okurayamie" uzyskał w swoich próbach odpowiednio 124,5m i 124m, dzięki czemu pewnie, bo o niespełna osiem punktów pokonał swojego rodaka - Matjaza Pungertara (123,5m/121,5m).

Maciej Mikołajczyk

Trzeci był znany z występów w Pucharze Świata - Jernej Damjan, który lądował na 116m oraz 118,5m i stracił do zwycięzcy stracił prawie 28 "oczek" (!). Tym razem tuż za podium uplasował się japoński weteran Kazuyoshi Funaki (110m/121,5m), piąty był wciąż aktualny mistrz świata z czeskiego Liberca - Andreas Kuettel (120,5m/109,5m), zaś czołową "6" z wynikami 118m i 111m zamknął niespodziewanie Kanadyjczyk Yukon de Leeuw. Dalsze lokaty zajęli Niemiec Andreas Wank i Amerykanin Peter Frenette.

Z Polaków zdecydowanie najwyżej, bo na dziewiątej pozycji sklasyfikowany został Tomasz Byrt (116m/111,5m). W finałowej "30" znaleźli się także dwudziesty czwarty w klasyfikacji - Bartłomiej Kłusek (108m/103m) i 27. Andrzej Zapotoczny, któremu zmierzono 102,5m oraz 105m. Fatalny start odnotowali trzydziesty drugi ostatecznie Grzegorz Miętus (100,5m) i dopiero 33. z rezultatem 99m Klemens Murańka.

Nie zabrakło sensacyjnych rozstrzygnięć. Do drugiej serii mimo słabszej obsady nie zdołali awansować Rosjanin Dimitri Ipatow (94m), utytułowany zawodnik naszych zachodnich sąsiadów - Georg Spaeth (97m) i Harri Olli (97,5m). Nieobliczalnemu Finowi najwyraźniej niezwykle ciężko jest powrócić do swojej optymalnej formy...