Emil Hegle Svendsen zwyciężył na zakończenie sezonu, Tarjei Boe z Kryształową Kulą

Emil Hegle Svendsen zwyciężył w kończącym sezon biathlonowym biegu masowym na dystansie 15 kilometrów rozegranym w Oslo. Norweg na mecie okazał się szybszy od Jewgienija Ustiugowa. Na najniższym stopniu podium stanął Ole Einar Bjoerndalen.

Łukasz Witczyk

Przed biegiem Emil Hegle Svendsen miał niewielkie szanse na dogonienie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata swojego rodaka - Tarjeia Boe. Młody Norweg dzięki ósmemu miejscu obronił przewagę i mógł świętować pierwszą w swojej karierze Kryształową Kulę. Za to do końca toczyła się o małą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji biegu masowego. Do biegu w czerwonej koszulce lidera w tej specjalności wyruszył Martin Fourcade, który miał tylko 10 punktów przewagi nad Svendsenem. Francuz mimo zajęcia 7. miejsca nie obronił przewagi nad Norwegiem.

Bieg rozstrzygnął się dopiero podczas ostatniego okrążenia biegu. Jako pierwszy czwarte strzelanie ukończył Ole Einar Bjoerndalen. Norweg, który w swojej karierze zwyciężył w 93 zawodach Pucharu Świata miał ogromne szanse na kolejny triumf. Jeszcze na 700 metrów przed metą Bjoerndalen miał ponad 16 sekund przewagi nad goniącymi go Jewgienijem Ustiugowem i Emilem Hegle Svendsenem. Najbardziej utytułowany biathlonista słabł jednak z każdym metrem i rywale szybko zniwelowali jego przewagę. Ostatecznie na mecie o długość narty lepszy był Svendsen.