WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Irena Szewińska dla SportoweFakty.pl: Istnieją realne szanse na organizację igrzysk w Polsce

Irena Szewińska, członkini MKOl wie, że Polska i Słowacja mogą zorganizować igrzyska olimpijskie. Teraz najważniejsze, aby tę wiedzę przekazać pozostałym działaczom komitetu.
Dawid Góra
Dawid Góra

Dobrze zapoznałam się z tym projektem i uważam, że istnieją realne szanse na organizację imprezy w Polsce i na Słowacji. Oczywiście do tego potrzebne gwarancje rządowe, mam jednak informacje, że premier Donald Tusk pozytywnie odniósł się do pomysłu. Teraz potrzeba konkretów, czyli gwarancji na piśmie. Wiadomo, że nie jest to tylko sprawa Krakowa, Zakopanego czy strony słowackiej. Choć organizatorem jest miasto, w przedsięwzięcie musi się włączyć również państwo - podkreśla w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl Irena Szewińska.

Członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przekonuje, że dołoży starań, aby naszą ewentualną kandydaturę wspierać i co najważniejsze - wypromować. - Widzimy na przykładzie Euro 2012, jakie znaczenie ma impreza tak dużej rangi dla kraju. Igrzyska olimpijskie promowałyby Polskę jeszcze donioślej niż mistrzostwa Europy. Doprowadziłyby także choćby do rozwoju infrastruktury sportowej - mówi jedna z najwybitniejszych lekkoatletek w historii.

Sporty zimowe na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów narciarstwa i nie tylko! Kliknij i polub nas.

Nie da się ukryć, że z naszym zapleczem technicznym potrzebujemy kogoś takiego, jak Hryhorij Surkis, któremu w dużej mierze zawdzięczamy Euro w Polsce i na Ukrainie. Czy Irena Szewińska może pełnić w sprawie igrzysk podobną rolę, jak przedstawiciel naszych wschodnich sąsiadów?

- Ja wiem, że możemy zorganizować igrzyska. Ważne, aby tę wiedzę przekazać pozostałym członkom MKOl. Warto jednak podkreślić, że wybór jest dokonywany trochę inaczej niż w przypadku mistrzostw Europy. W sprawie igrzysk głosują bowiem wszyscy członkowie komitetu, czyli ponad 100 osób - zaznacza Irena Szewińska.

Członkini MKOl w dużym skrócie wyjaśnia jak wygląda proces dochodzenia danej kandydatury do upragnionego celu. Punktów jest wiele. Kandydat nie może mieć wielu wad...

- Po wstępnych zgłoszeniach trzeba przygotować materiały informacyjne. Aplikacje są oceniane według konkretnych punktów. Następnie komisja oceniająca jeździ do wszystkich miast-kandydatów. Jej członkowie przygotowują raport według punktów, o których wcześniej wspomniałam. Nie oceniają czy dana kandydatura jest dobra czy zła, tylko dokumentują fakty. Następnie komitet wyłania te miasta, które ostatecznie będą się ubiegać o organizację igrzysk - tłumaczy była sportsmenka.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (12):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Ukassiu 0
  Potrzebne jest dla rozwoju Polski! Wiem, zę wam pseudo ekonomiści napruli we łby, że IO to niepotrzebna impreza za pięniadze podatników itp, a nikt nie mówi, jakie są korzysci, nawet Hiszpania, w której bezrobocie jest takie, o którym u nas nawet sobie ludzie nie wyobrażają staraja się o IO bo wiedzą, ze to jest impuls dla gospodarki. Mówicie, ze nic nie mamy? A co miało Vancuver czy Sochi w momencie dostania IO? Obiektów sportowych nei trzeba dużo, koszt organizacji jest abrdzo mały, zeby to zaobrazować to jest jakieś 20 razy mniejszy koszt niz EURO 2012, a kozysci i promocja dużo większe.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Eten 1
  IO w Polsce to raczej zły pomysł. Nawet, że dopiero w 2022.
  Ale kto tam z nas wie, co będzie za 9 lat ;)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • FF 1
  Może mi ktoś powiedzieć - po co ta olimpiada w ogóle jest potrzebna? Kolejne wywalanie pieniądzy w błoto? Do 2022 w Polsce zim nie będzie, ani żadnego sportowca na poziomie w zimowej dyscyplinie. Głupota podobna do robienia skoczni na stadionie narodowym.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (9)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Pokaż więcej komentarzy (12)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×