KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Konkurencje

Konkurencje w biathlonie.
Adrian Duda
Adrian Duda

Bieg sprinterski
Bieg sprinterski w biathlonie rozgrywany jest na dystansie 10 km dla mężczyzn oraz 7,5 km dla kobiet. Zawodnicy pojawiają się dwa razy na strzelnicy, gdzie oddają po 5 strzałów, raz w pozycji leżącej, raz w pozycji stojącej. Za każdy błąd muszą pokonać dodatkowe 150 m rundy karnej. Zawodnicy wypuszczani są do biegu w odstępach czasowych, co 30 sekund. Gdy zawodnik nie trafi do celu i nie przebiegnie wyznaczonej za to rundy karnej zostaje wycofany z zawodów. Sprint jest jedną z najczęściej rozgrywanych konkurencji biathlonowych.

Bieg indywidualny
Bieg indywidualny na 20 km mężczyzn i 15 km kobiet jest najstarszą biatlonową konkurencją. Zawodnicy oddają po 4 rundy strzałów, po dwa razy w każdej pozycji (leżącej i stojącej). Za każdy nietrafiony cel dodawana jest minuta kary. Podobnie jak w biegu sprinterskim zawodnicy startują w odstępach czasowych 30 sekund.

Bieg pościgowy
W biegu pościgowym biathloniści startują zgodnie z różnicami czasowymi uzyskanymi w sprincie. Tym samym, zawodnik, który pierwszy przekroczy linię mety jest zwycięzcą tego biegu. Bieg pościgowy rozgrywany jest na dystansie 12,5 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet. Każdy zawodnik wykonuje 4 strzelania (2 leżąc, 2 stojąc), a każdy błąd karany jest dodatkową rundą o długości 150 m.

Bieg masowy / ze startu wspólnego
W biegu ze startu wspólnego startuje najlepsza trzydziestka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wszyscy zawodnicy startują w tym samym czasie, co ogranicza liczbę zawodników, by uniknąć tłoku na strzelnicy. Bieg ten rozgrywany jest na dystansie 15 km dla mężczyzn i 12,5 km dla kobiet, każdy zawodnik wykonuje 4 strzelania (2 leżąc, 2 stojąc), za każdy błąd zawodnik musi pokonać karną rundę o długości 150 m.

Sztafeta
W sztafecie startuje po 4 zawodników z danego kraju, z których każdy pokonuje 7,5 km (dla mężczyzn) i 6 km (dla kobiet) i oddaje dwie serie strzałów na strzelnicy, po jednej w każdej pozycji. Na każde pięć celów na strzelnicy zawodnik może wykorzystać aż 8 nabojów, z tym, że 3 ostatnie może doładować pojedynczo na strzelnicy. Dopiero jeżeli mimo użycia wszystkich nabojów pozostały nietrafione krążki, zawodnik musi wykonać karną rundę o długości 150 m za każdy błąd. Wszyscy zawodnicy z pierwszej zmiany startują w tym samym czasie. Następnie po przebiegnięciu 7,5 km rusza kolejny zawodnik itd.

Sztafeta mieszana
W biegu sztafetowym mieszanym startuje po 4 zawodników (2 mężczyzn i 2 kobiety) z danego kraju. Pierwsza zmiana, czyli mężczyźni startują tak jak w biegu ze startu wspólnego. Każdy przebiega po 7,5 km. Następnie biegną kobiety, przebiegają 6 km. Najpierw oddają strzał na leżąco, a potem na stojąco. System strzelania (kary) u kobiet i mężczyzn taki jak w sztafetach.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×