Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Virpi Kuitunen nie do pokonania w stylu klasycznym, Justyna Kowalczyk piętnasta w Val di Fiemme

W bieżącej edycji Tour de Ski nie ma mocnych na Virpi Kuitunen w stylu klasycznym. Po wygranych w Oberhofie i Novym Meście fińska biegaczka okazała się najlepsza w tej technice także w Val di Fiemme, gdzie triumfowała w biegu masowym na 10 kilometrów i została liderką całego cyklu. Justyna Kowalczyk osłabła w drugiej połowie zawodów i na mecie była piętnasta.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Przedostatni etap Tour de Ski miał pasjonujący przebieg i w ciągu pół godziny sytuacja w czołówce zdążyła się wielokrotnie zmienić. Biegi masowe najczęściej rozstrzygają się dopiero w końcówce, gdyż faworyci wcześniej starają się biec razem, co najwyżej zgubić słabszych rywali i na ostatnich kilometrach przypuścić decydujący atak, jednak rywalizacja pań w Val di Fiemme miała kompletnie inny scenariusz. Już po kilkuset metrach bardzo wysokie tempo zdecydowała się narzucić Virpi Kuitunen, która od razu oderwała się od rywalek i zyskała niespełna dziesięciosekundową przewagę. Za jej plecami utworzyła się grupka w składzie Justyna Kowalczyk, Petra Majdić i Aino Kaisa Saarinen. Pod koniec pierwszej pętli liczącej 3,3 km przewaga Finki zaczęła jednak maleć i wydawało się, że już tylko kwestią chwili jest doścignięcie jej przez konkurentki, lecz Kuitunen po chwili znów zwiększyła różnicę.

I taki był praktycznie cały bieg – któraś z pozostałych biegaczek zbliżała się do liderki, po czym ta narzucała mocniejsze tempo i ponownie uciekała do przodu. Na ostatniej rundzie przez chwilę prowadzenie objąć zdołała Majdić i zyskać nawet trzy sekundy przewagi, jednak Kuitunen momentalnie raz jeszcze przyśpieszyła i wówczas definitywnie rozstrzygnęła kwestię zwycięstwa pokonując Słowenkę o blisko czternaście sekund. Czołową trójkę uzupełniła Aino Kaisa Saarinen, dotychczasowa liderka Tour de Ski, która po szóstym etapie oddała przodownictwo w cyklu swojej rodaczce. Przewaga Kuitunen wynosi obecnie ponad pół minuty

Jak spisała się Justyna Kowalczyk? Po udanym początku etapu Polka zaczęła niestety słabnąć i w trakcie drugiego pokonywania największego podbiegu umiejscowionego w połowie każdej pętli nie tylko nie zdołała odrobić strat do liderek, ale została doścignięta przez dużą grupę prowadzoną przez dobrze spisującą się w sobotę Mariannę Longę. W trakcie kolejnej rundy w tym samym miejscu Kowalczyk straciła następne pozycje i na mecie była dopiero piętnasta. W klasyfikacji łącznej pozostała wprawdzie na szóstym miejscu, jednak do trzeciej Majdić traci ponad dwie minuty co oznacza, że szans na podium nasza biegaczka już nie ma. Jak najbardziej realny wydaje się natomiast awans do czołowej piątki, gdyż strata do wspomnianej Longi jest nieduża.

Kwestia zwycięstwa w całym Tourze powinna rozstrzygnąć się między liderującymi Finkami ze wskazaniem na Kuitunen, która w obecnej formie powinna zachować przewagę trzydziestu sekund. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że przed rokiem miała ona jeszcze większą zaliczkę nad Charlotte Kallą, a mimo to Szwedka w trakcie finałowego etapu zdołała zwyciężyć. Niedzielny bieg na dystansie dziewięciu kilometrów stylem dowolnym kończący Tour de Ski rozegrany zostanie w Val di Fiemme na zasadzie podbiegu pod stok slalomowy. Jest to najtrudniejszy spośród wszystkich pucharowych startów w ciągu całego sezonu – ostatnie pięć kilometrów to wyłącznie rywalizacja pod górę.


Wyniki szóstego etapu:

M</b> Zawodniczka</b> Kraj</b> Czas</b>
1 Virpi Kuitunen Finlandia 30:10,3
2 Petra Majdić Słowenia +13,8
3 Aino Kaisa Saarinen Finlandia +20,5
4 Marianna Longa Włochy +24,6
5 Marit Bjoergen Norwegia +33,0
6 Pirjo Muranen Finlandia +34,7
7 Stefanie Boehler Niemcy +35,6
8 Anna Haag Szwecja +36,5
9 Therese Johaug Norwegia +37,1
10 Kristin Stoermer Steria Norwegia +39,0
15 Justyna Kowalczyk Polska +53,2


Klasyfikacja generalna Tour de Ski:

M</b> Zawodniczka</b> Kraj</b> Czas</b>
1 Virpi Kuitunen Finlandia 1:29:14,5
2 Aino Kaisa Saarinen Finlandia +31,7
3 Petra Majdić Słowenia +49,1
4 Marit Bjoergen Norwegia +1:36,2
5 Marianna Longa Włochy +2:42,0
6 Justyna Kowalczyk Polska +2:53,2
7 Arianna Follis Włochy +3:04,6
8 Pirjo Muranen Finlandia +3:29,7
9 Anna Haag Szwecja +3:47,3
10 Riita Liisa Roponen Finlandia +4:35,9

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×