Tomasz Sikora, Justyna Kowalczyk, Łukasz Kruczek i inni - oto polscy multimedaliści Uniwersjady

W Ałmatach rozpoczęła się 28. Zimowa Uniwersjada. Polskim rekordzistą pod względem liczby medali w tych zawodach jest Tomasz Sikora.

Piotr Ziemka

Tomasz Sikora - 7 medali

Mistrz świata z 1995 roku postanowił startować w Uniwersjadzie Poprad 1999, choć miał wtedy możliwość uczestnictwa w rozgrywanych w podobnym terminie zawodach Pucharu Świata w Anterselvie. Na Słowacji Sikora zdobył trzy krążki. Wygrał sprint oraz bieg pościgowy, a w biegu indywidualnym zajął drugie miejsce. Jeszcze lepiej było dwa lata później. W Zakopanem reprezentant gospodarzy obronił mistrzowskie tytuły w sprincie i rywalizacji na dochodzenie.

Sikora uzyskał również złoto za bieg na 20 kilometrów, mimo że lepiej od niego spisał się wtedy jeden zawodnik. Na starcie stanęło jednak siedmiu biathlonistów rosyjskich, a do rywalizacji o medale Uniwersjady można było zgłosić maksymalnie czterech zawodników z jednego kraju. Konkurs wygrał właśnie jeden z tych niezgłoszonych do rywalizacji o medale. W 2001 roku Sikora był jeszcze trzeci wraz z Michałem Piechą, Bartłomiejem Golcem i Adamem Guzdą w zmaganiach drużynowych.

Następna z prezentowanych osób również ma na koncie medal zdobyty w rywalizacji zespołowej podczas Uniwersjady.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Adam Cieślar zdobędzie medal Uniwersjady w 2017 roku?