WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Zmarł trener Bronisław Porębski

2 kwietnia w Czernichowie w wieku 75 lat zmarł Bronisław Porębski. Pochodził ze Szczyrku. Był trenerem i wychowawcą wielu pokoleń olimpijczyków i mistrzów Polski, sędzią oraz działaczem narciarskim, społecznikiem.
Dawid Góra
Dawid Góra

Bronisław Porębski urodził się 8 maja 1941 roku w Szczyrku. W młodości uprawiał skoki narciarskie, jednak jego życiowym powołaniem okazała się praca trenera. Już w wieku 19 lat rozpoczął swoją działalność jako opiekun młodzieży, sędzia narciarski, a następnie działacz w klubie BBTS Bielsko-Biała. Później związany był z klubem LKS Klimczok Bystra, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa. Dzięki jego inicjatywie w rodzinnym Szczyrku powstał Górniczy Klub Narciarski "Beskidy" Szczyrk, w którym łączył funkcję wiceprezesa z pracą trenera i wychowawcy młodych adeptów narciarstwa. To właśnie w tym klubie opiekował się olimpijczykiem Januszem Malikiem.

Lata 80. przyniosły zmiany w śląskim sporcie, co miało wpływ na sytuację w szczyrkowskich klubach. Bronisław Porębski rozpoczął pracę w OSiR, a później powrócił do klubu LKS Klimczok Bystra. Był tam trenerem Łukasza Kruczka, akademickiego mistrza świata, olimpijczyka, mistrza Polski, a później trenera kadry narodowej. W późniejszych latach wrócił do Szczyrku i został trenerem w klubie Jastrząb Szczyrk, założonym przez Stefana Hulę seniora.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: ratował życie piłkarza. Dramatyczne sceny z meczu

Był trenerem m.in. synów trzech olimpijczyków - Stefana Huli juniora - również olimpijczyka, Fabiana Malika i Wojciecha Pawlusiaka. W 2003 roku Jastrząb Szczyrk połączył się z SS-R LZS Sokół Szczyrk i to właśnie w tym ostatnim klubie (oraz we współpracującym z Sokołem Szczyrk - PKS Olimpijczyk Gilowice) Bronisław Porębski spędził swoje ostatnie lata pracy trenerskiej, a wśród jego wychowanków był m.in. Krzysztof Biegun - zwycięzca Pucharu Świata w Klingenthal, złoty medalista EYOWF, mistrz i wicemistrz świata juniorów w drużynie, podwójny akademicki mistrz świata.

Pogrzeb śp. Bronisława Porębskiego odbędzie się w sobotę 8 kwietnia o godzinie 14.00 w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Szczyrku, ul. Kolorowa 1.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa PZN

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
  • Wieslaw Koczuła 0
    Maciek to zapytaj Noriakiego pewnie ci cos podpowie
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)