Aleksander Żukow, przewodniczący Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, stwierdził, ze jego kraj został odwieszony przez MKOL. Kilka godzin później ta informacja została potwierdzona oficjalnie.

Szymon Łożyński
flagi olimpijska i rosyjska Getty Images / Paul Gilham / Na zdjęciu: flagi olimpijska i rosyjska
Rosjanie zostali zawieszeni na początku grudnia poprzedniego roku. Na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu sportowcy z tego kraju mogli wystąpić tylko pod olimpijską flagą.

Decyzja MKOL-u o zawieszeniu wynikała z powodu wielokrotnie złamanych przez Rosjan przepisów antydopingowych podczas wcześniejszych igrzysk w Soczi w 2014 roku. W cały proceder zaangażowane było m.in. moskiewskie laboratorium antydopingowe, gdzie mogło dochodzić do manipulacji wynikami.

W Korei Południowej Rosjanie, startujący jako Niezrzeszeni Sportowcy Olimpijscy, wywalczyli 17 medali. Świetnie zaprezentowało się zwłaszcza młode pokolenie rosyjskich biegaczy i biegaczek narciarskich. W klasyfikacji medalowej olimpijczycy z Rosji zostali sklasyfikowani na 13. pozycji.

Czy MKOL podjął słuszną decyzję odwieszając Rosjan?