Żużel. Fakty i liczby. Złoty Motor zdobył 1000 punktów. Słaba runda play-off Patryka Dudka

Motor Lublin zdobył złoto w PGE Ekstralidze z dorobkiem 1000 punktów biegowych w 20 meczach. Zaskakujące wyniki w fazie play-off zanotował Patryk Dudek. Wręcz fenomenalne za to Bartosz Zmarzlik. On w tej rundzie zdobył ponad 100 punktów!

Tomasz Janiszewski
Mikkel Michelsen (w zółtym) i Maksym Drabik (w białym) WP SportoweFakty / Krzysztof Konieczny / Na zdjęciu: Mikkel Michelsen (w zółtym) i Maksym Drabik (w białym)
Fakty i liczby, czyli statystyczna pigułka po rundzie finałowej PGE Ekstraligi.

***

1 - tyle razy Bartosz Zmarzlik dojechał do mety na ostatnim miejscu w tym sezonie. Miało to miejsce... w drugim biegu pierwszego meczu. Od tamtej pory najlepszy zawodnik na świecie 104 gonitwy z rzędu kończył na punktowanej pozycji.

3 - tyle medali Drużynowych Mistrzostw Polski zdobył w swojej historii Motor Lublin. Do srebrnych z 1991 i 2021 roku dorzucił właśnie złoty.

4 - tyle srebrnych krążków w lidze polskiej zdobył Szymon Woźniak. Jeździec Moje Bermudy Stali Gorzów nigdy jeszcze nie był złotym medalistą, w dorobku ma jeszcze jeden brąz.

5 - z tyloma klubami drużynowe mistrzostwo kraju zdobył Jarosław Hampel. Więcej o tym niezwykłym osiągnięciu 40-letniego zawodnika klubu z Lublina piszemy TUTAJ.

12 - tylu zawodników zakończyło zmagania ze średnią biegową minimum 2,000. Szczegółowe statystyki PGE Ekstraligi zobaczysz TUTAJ.

13 - tyle klubów w historii DMP zdobyło tytuł. Motor Lublin dokonał tego po raz pierwszy. Więcej na ten temat wraz z tabelą medalową wszech czasów przeczytasz TUTAJ.

17 - tyle tzw. literek zebrał w całym sezonie ZOOleszcz GKM Grudziądz, co jest najwyższym wynikiem ze wszystkich ekip, choć odjechał tylko 14 spotkań. Złożyło się na to: 6 defektów, 3 upadki, 7 wykluczeń i 1 taśma.

26 - tyle bonusów zdobył w tegorocznej kampanii Patryk Dudek, co jest najlepszym wynikiem.

34 - tyle razy na czwartym miejscu do mety dojechał w tym roku Patrick Hansen. Żaden inny zawodnik w lidze nie czynił tego częściej od Duńczyka.

60 - tyle spotkań na poziomie ekstraligowym odjechał dotąd Robert Lambert. Lider For Nature Solutions Apatora Toruń startuje na nim od roku 2019. Zdobył od tego czasu 571 punktów.

68 - tyle biegów wynikiem 5:1 wygrały w tym roku Motor i zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa, co jest najlepszym wynikiem ze wszystkich drużyn. Lublinianie jako jedyni dokonali tego minimum raz w każdym spotkaniu w sezonie.

72 - tylu zawodników wystąpiło w przynajmniej jednym biegu w PGE Ekstralidze 2022.

102 - tyle punktów biegowych i 3 bonusy w rundzie play-off zdobył Bartosz Zmarzlik. Wystąpił w 6 meczach, co daje średnio na jeden aż 17 "oczek"! Średnia biegowa lidera Stali w decydującej o medalach fazie wyniosła z kolei zawrotne 2,763.

125 - tyle biegów odjechał Robert Lambert w sezonie 2022 w Polsce. Brytyjczyk okazał się najbardziej zapracowanym żużlowcem w polskiej lidze. Ponadto w XXI wieku nikt nie pojechał podczas jednej kampanii w aż tylu gonitwach.

150 - tyle wygranych wyścigów w ekstraligowej karierze ma w dorobku Mikkel Michelsen. Duńczyk wystąpił w 450 biegach, czyli średnio co trzeci kończy na pierwszym miejscu.

284 - tyle punktów biegowych (278) i bonusowych (6) zgarnął w tym sezonie Bartosz Zmarzlik.

1000 - tyle punktów w 20 meczach tego sezonu zdobył Motor Lublin.

1800 - tyle punktów biegowych zdobył Fredrik Lindgren w całej karierze w PGE Ekstralidze. Szwed ma za sobą w niej 14 sezonów, w których pojechał w 217 meczach i 1066 wyścigach.

1900 - to z kolei dorobek punktowy Patryka Dudka w polskiej lidze. Wychowanek klubu z Zielonej Góry od 2009 roku zdobył tyle w 229 meczach i 1105 wyścgiach.

1,559 - tyle wyniosła średnia biegowa Patryka Dudka w fazie play-off. To spory zawód i obniżka dyspozycji, biorąc pod uwagę, że w rundzie zasadniczej legitymował się on wynikiem 2,174.

Prezes Motoru Lublin potwierdził hitowe wzmocnienie!
Stal nie wytrzymała naporu. Motor nowym drużynowym mistrzem Polski!

ZOBACZ Historyczny sezon Zmarzlika. Prezes klubu wskazał kluczowy aspekt formy mistrza