Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. To był sezon Biało-Czerwonych! Oto klasyfikacje medalowe mistrzostw świata i Europy

Sezon 2022 na dobre przeszedł do historii. W tym roku rozdano 22 komplety medali - od cyklu Grand Prix przez rywalizację na mniejszych pojemnościach i w innych odmianach speedwaya.

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
Bartosz Zmarzlik w kasku czerwonym WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik w kasku czerwonym
W tym sezonie nie brakowało dobrego ścigania. Rywalizacja o medale mistrzostw świata i Europy była emocjonująca, a niekiedy o końcowych rozdaniach decydował ten przysłowiowy "błysk szprychy".

Najważniejszą informacją ostatnich miesięcy może być fakt, że to Polacy najczęściej stawali na najwyższym stopniu podium zdobywając aż osiem tytułów - po cztery w światowym, jak i europejskim ściganiu.

W zbiorczej tabeli medalowej górą byli jednak Duńczycy, którzy wywalczyli o jeden krążek więcej od podopiecznych Rafała Dobruckiego.

ZOBACZ Czterech kandydatów na trenera reprezentacji. Wśród nich Nicki Pedersen!

Mistrzostwa Świata

Polscy kibice najbardziej skupiali się na rywalizacji w Speedway Grand Prix. Tutaj od początku po trzecie złoto w karierze jechał Bartosz Zmarzlik, ale do samego końca toczyła się batalia o brązowy medal, w której brał Maciej Janowski. Wrocławianin miał takie same szanse na podium, jak i nawet na to, żeby w ogóle nie znaleźć się w TOP 6 klasyfikacji generalnej. Ostatecznie ta sztuka mu się powiodła i po raz pierwszy w karierze dokonał tego, nad czym pracował intensywnie kilka ostatnich lat.

Mazurka Dąbrowskiego po dekoracjach medalowych mogliśmy odśpiewać jeszcze trzykrotnie i za każdym razem po zawodach z udziałem naszej zdolnej młodzieży. Po mistrzostwo świata juniorów sięgnął Mateusz Cierniak, a w klasie 250cc wygrał Maksymilian Pawełczak. Do tego dorzuciliśmy złoto w Speedway of Nations U21.

Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej niespodziewanie dla Niemców, a to zasługa ich zwycięstw w IMŚ 85cc (Jan Konzack) oraz w Longtrack of Nations. Po jednym złotym krążku na swoim koncie w tym roku zapisali: Duńczycy (IMŚ 250cc - Mikkel Andersen), Szwedzi (IMŚ Ice Speedway - Martin Haarahiltunen), Francuzi (IMŚ Long Track - Mathieu Tresarrieu) oraz Australijczycy (Speedway of Nations).

Ciekawa sytuacja wśród srebrnych medalistów, bo w ostatnim sezonie żaden nasz zawodnik nie stanął na tym stopniu podium. Aż trzykrotnie czynili to z kolei Duńczycy (Leon Madsen w SGP, Villads Nagel w SGP 3 i Dimitri Buch w IMŚ 85cc). Taki sam bilans mają Czesi (Jan Kvech w SGP2, DMŚJ, DMŚ w Longtracku). Dwa srebra zawisły na szyjach Brytyjczyków (SoN, Zach Wajtknecht w IMŚ na długim torze), a po jednym razie Niemcy (Hans Weber w IMŚ w ice speedwayu) oraz Holandia (Lester Matthijssen w IMŚ 250cc).

Do czterech złotych medali Polacy dorzucili trzy brązowe krążki, a oprócz Janowskiego w SGP na trzecim miejscu stawali także Jakub Miśkowiak (SGP2) oraz Antoni Kawczyński (SGP3). Dwie zdobycze z najmniej cennego kruszcu ugrali Brytyjczycy (SoN2, Chris Harris - IMŚ na długim torze), a po jednym: Niemcy (Ties Schweer - IMŚ 125cc), Duńczycy (Jacob Jensen - IMŚ 85cc), Szwedzi (SoN) i Francuzi (DMŚ na długim torze). W zestawieniu należy również wymienić Nikitę Bogdanowa, który, choć nie startował we wszystkich turniejach IMŚ ice speedwaya, to zdołał wywalczyć brązowy medal.

Kraj Złote medale Srebrne medale Brązowe medale SUMA
Polska 4 0 3 7
Niemcy 2 1 1 4
Dania 1 3 1 5
Szwecja 1 0 1 2
Francja 1 0 1 2
Australia 1 0 0 1
Czechy 0 3 0 3
Wielka Brytania 0 2 2 4
Holandia 0 1 0 1
Rosja / MFR 0 0 1 1

Mistrzostwa Europy

Rywalizacja na Starym Kontynencie w tym roku padła łupem podopiecznych Hansa Nielsena. Duńczykom udało się wywalczyć pięć tytułów mistrzowskich - cztery indywidualnie (Leon Madsen w SEC, Jesper Knudsen w IMEJ, Mikkel Andersen w IPE 250cc oraz Villads Pedersen w IPE 85cc) oraz jeden drużynowo w MEP. Polacy pod tym względem byli gorsi o jedną zdobycz, a zawodników w biało-czerwonych kevlarach na szczycie oglądaliśmy wyłącznie w drużynowych bataliach - DME, DME u23, MEP u19 oraz PEP. Dwa złota mają na swoim koncie Holendrzy (Lester Matthijsen w IPE 125cc, Romano Hummel w IME Grasstrack), a jeden Austria za sprawą lodowego gladiatora, Haralda Simona.

Polacy tylko dwa razy musieli uznać wyższość tylko jednego rywala. Miało to miejsce w SEC, kiedy to Janusz Kołodziej musiał zadowolić się srebrem oraz w klasie 250cc, gdzie z Andersenem przegrał Kevin Małkiewicz. Duńczycy wicemistrzowskie tytuły wywalczyli cztery - w DME, DME u23, PEP 250cc oraz w IPE 85cc, co uczynił Jacob Jensen. Po jednym srebrze na swoim koncie zapisało aż sześć nacji: Norwegia (Mathias Pollestad w IMEJ), Łotwa (MEP u19), Czechy (MEP), Niemcy (Ties Schweer w IPE 125cc) oraz Włosi (Luca Bauer w ice speedwayu) i Chris Harris (Grasstrack).

Trzy reprezentacje zdobyły po trzy brązowe medale i trzy dorzuciły po jednym krążki. Wśród tych pierwszych byli to: Brytyjczycy (DME, DME u23, Zach Wajtknecht w grasstracku), Czesi (Adam Bednar w IPE 250cc, Karol Prusa w IPE 125cc i reprezentacja w PEP 250cc) oraz Szwedzi (Casper Henriksson w IMEJ, Jimmy Olsen w ice speedwayu i kadra w MEP u19).

Polakom najniższy stopień przypadł raz, a miało to miejsce podczas Mistrzostw Europy Par. Po brązie na swoim koncie zapisali także Duńczycy (Mikkel Michelsen w SEC) oraz Niemcy (Jan Konzack w IPE 85cc).

Kraj Złote medale Srebrne medale Brązowe medale SUMA
Dania 5 4 1 10
Polska 4 2 1 7
Holandia 2 0 0 2
Austria 1 0 0 1
Wielka Brytania 0 1 3 4
Czechy 0 1 3 4
Niemcy 0 1 1 2
Norwegia 0 1 0 1
Włochy 0 1 0 1
Łotwa 0 1 0 1
Szwecja 0 0 3 3

To był sezon Polaków W zsumowanej klasyfikacji medalowej wygrali Polacy, którym udało się wywalczyć osiem tytułów mistrzowskich, czyli o dwa więcej od Duńczyków. Wirtualne podium przypadło również niespodziewanie Holendrom, a duża w tym zasługa Lestera Matthijsena, który wygrywał w klasie 125cc oraz Romano Hummela, który specjalizuje się w rywalizacji na torach trawiastych. Tego typu imprezy w ostatnich latach mocno premiowały w takich statystykach nacje, które na co dzień nie mają swoich reprezentantów w czubie, a czasem nawet i w ogóle w finałach w klasycznej odmianie żużla - czy to w kategorii OPEN czy wśród juniorów.

Kraj Złote medale Srebrne medale Brązowe medale SUMA
Polska 8 2 4 14
Dania 6 7 2 15
Holandia 2 1 0 3
Niemcy 1 2 2 5
Szwecja 1 0 4 5
Rosja / MFR 1 0 0 1
Francja 1 0 0 1
Austria 1 0 0 1
Australia 1 0 0 1
Wielka Brytania 0 4 5 9
Czechy 0 3 3 6
Włochy 0 1 0 1
Norwegia 0 1 0 1
Łotwa 0 1 0 1

Czytaj także: Tym przekonali go działacze Kolejarza Opole. "To dla mnie duży plus" Skończył studia i jest gotów na nowe wyzwania

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Czy Polacy byli w stanie wywalczyć więcej medali?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×