Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Półtora okrążenia: Falubaz to historia i tradycja. Działacze muszą walczyć do końca [FELIETON]

Spór o prawa do nazwy Falubaz może dziwić. Klub żużlowy z Zielonej Góry słynie z niej od lat. Działaczom nie należy się dziwić, że walczą o nią do samego końca w Trybunale Sprawiedliwości UE - pisze Marta Półtorak.

Marta Półtorak
Marta Półtorak
Mateusz Tonder i kibice Falubazu WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: Mateusz Tonder i kibice Falubazu
"Półtora okrążenia" to cykl felietonów Marty Półtorak, byłej prezes Stali Rzeszów.

***

Trybunał Sprawiedliwości UE zadecyduje o tym, czy klub Stelmet Falubaz Zielona Góra ma prawo korzystać z tej nazwy, czy też może prawa do niej posiada wyłącznie firma produkująca maszyny przemysłowe. Dla mnie sytuacja jest dziwna i zaskakuje mnie, że w ogóle do takiego sporu doszło.

Nazwa klubu to historia, tradycja, sukcesy i kibice. Jak miałby się nazywać zielonogórski klub, jak nie Falubaz? To są kwestie historyczne, w ślad za nazwą idą liczne sukcesy i tytuły mistrzowskie. Jestem zdziwiona, że po tylu latach zakład produkujący maszyny przemysłowe nagle postanowił wejść na wojenną ścieżkę z klubem żużlowym.

Działaczom z Zielonej Góry nie należy się dziwić, że walczą do samego końca o prawa do nazwy Falubaz, przez co sprawa wylądowała w TS UE. Można nawet zaryzykować tezę, że sternicy klubu walczą nie tyle o nazwę, co tożsamość i historię. Nikt z nas chyba nie ma wątpliwości, że w razie niekorzystnego werdyktu, kibice nie zaakceptują innej nazwy. Dla nich Falubaz to Falubaz.

ZOBACZ WIDEO: Niespodziewany bohater Polaków na mundialu. "To przykład"

Oczywiście, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Gdybym miała doradzać działaczom klubu z Zielonej Góry, to zalecałabym im stworzenie opinii, w której przedstawiliby wartość medialną nazwy "Falubaz". Taki raport dość jednoznacznie wskazałby, że dla zdecydowanej części badanych Falubaz to klub żużlowy, a nie zakład produkujący maszyny. To da się wycenić i myślę, że w tej sytuacji mówilibyśmy o niemałej kwocie.

Zdaję sobie sprawę, że ktoś w tej sytuacji może przypomnieć historię z Rzeszowa. Dla mnie, w okresie prezesury w klubie, człon Stal był bardzo ważny. Chciałabym przypomnieć, że początkowo startowaliśmy w rozgrywkach jako Marma Stal Rzeszów, później drużyna została zgłoszona do rozgrywek jako PGE Marma. Jednak nazwa Stal ciągle funkcjonowała.

W Rzeszowie sytuacja była też o tyle inna, że Stal to nazwa całego klubu, a żużel to jedna z sekcji działających w jego ramach. Gdy zakładaliśmy spółkę akcyjną, to musieliśmy nabyć prawa do nazwy Stal i za to zapłacić. Czasem uzyskanie porozumienia w takiej kwestii nie jest łatwe, o czym może świadczyć fakt, że nie tak dawno nowy klub z Rzeszowa też nie posługiwał się członem Stal, tylko rywalizował w lidze jako RzTŻ Rzeszów.

Mam jednak świadomość, że nazwa klubu jest bardzo ważna dla kibiców. Gdy Marma weszła w nazwę drużyny i ścigaliśmy się jako Marma Stal Rzeszów, nie wszystkim się to podobało. Jednak nigdy nie zapomnieliśmy o tradycji, to część osób ze środowiska miała nieuzasadnione pretensje. Wychodzę jednak z założenia, że jeśli chce się kogoś zaatakować, to zawsze znajdzie się pretekst.

Marta Półtorak

Czytaj także:
Po kontuzji słuch o nim zaginął. Może być łakomym kąskiem dla klubów?
Jest okrzyknięty wielkim talentem. Teraz tłumaczy wybór nowego klubu

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Czy wyobrażasz sobie, aby klub z Zielonej Góry stracił prawa do nazwy Falubaz?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (9)
 • Marcelo Bielsa Zgłoś komentarz
  Klub bez nazwy i wychowankow, wstyd i hanba! Ale zglaszaja dziady heheeee
  • Na worku szef Zgłoś komentarz
   Działacze maja to w ... wiecie gdzie, I zaczynają się tam urządzać. I nie chcą żadnej ugody z fabryką.
   • WIELKI NIGHTMARE Zgłoś komentarz
    A może w Zielonce chcą ich przerobić jak naszych piłkarzy w Katarze?
    • Tańczący z łopatą Zgłoś komentarz
     Ale tu piszą analfabeci, wow.
     • pla55 Zgłoś komentarz
      No jakoś jak mimo posiadania prawa do nazwy klub nazywał się Morawski i zdobywał tytuły nikt za Falubazem nie płakał. Dzisiaj żużel to miliony złotych i to grube dlaczego więc skoro
      Czytaj całość
      podrzędnemu zawodnikowi płaci się i to grubo to za historyczną nazwę nie można zapłacić. Falubaz dziesiątki lat wspierał żużel i dlaczego teraz miałby zostać pominięty
      • fal Zgłoś komentarz
       jasnie panu z pseudo fabryczki mazy sie kasa bo damowa reklame juz ma
       • __ Zgłoś komentarz
        Nazwę wymyślił jakiś janusz z zakładu, a klub przez tyle lat jeździł z tą nazwą z dezaprobatą kibiców!?? A teraz jakiś pociotek tego janusza wnosi jakieś "ale" i
        Czytaj całość
        wyłączność ? Po tylu sukcesach tego klubu? Wpisując się na stałe w historie żużla? No ciekawe... Zielonogórscy kibice, więcej pomysłów i jaj, by pokazać swoje podejście do tematu nazwy! A mam wrażenie że robi wam koło pióra jakiś pociotek z parciem na $$$ z domeną - "psikutas bez sss"...
        • Hennry Zgłoś komentarz
         Jeszcze jedna ważna sprawa, skoro miasto wydaje miliony na klub z podatników terenu to ci kibice powinni mieć wstęp wolny na stadion bo wielokrotnie płacą za to w podatkach.
         • Hennry Zgłoś komentarz
          Żaden problem, jeszcze można nazwać klub Zgrzeblarki Z G , ważne że jest kasa na klub.
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×