Żużel. Vaculik znalazł się w gronie wielkich mistrzów. Praga znów dobrym omenem w walce o tytuł?

Po raz siódmy w Grand Prix Czech mieliśmy do czynienia z sytuacją, by zawodnik wygrał zawody elitarnego cyklu w Pradze rok po roku. Przed Martinem Vaculikiem, który triumfował w sobotę, dokonali tego sami indywidualni mistrzowie świata.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Martin Vaculik WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Martin Vaculik
Żadna inna lokalizacja w historii cyklu Grand Prix nie ma tak bogatej historii turniejów, jak Praga. W sobotę najlepsi żużlowcy globu ścigali się w stolicy Czech już po raz 29. Przez ponad ćwierć wieku Stadion Marketa widział więc triumfy wielu znakomitości i zarazem najczęściej tych, którzy byli lub wkrótce zostawali indywidualnymi mistrzami świata.

Praga słynie zresztą z tego, że często ten, kto staje w niej na pierwszym stopniu podium, w tym samym sezonie zdobywa złoty medal. Od 1997 roku takich sytuacji było aż trzynaście. A zerkając na ostatnich dziesięć edycji serii GP, ta zależność potwierdzała się w połowie z nich.

Sobotni triumf Martina Vaculika to więc dla tego zawodnika bardzo dobry omen, choć trzeba pamiętać, że jeszcze nigdy nie zdobył w IMŚ medalu, a tym bardziej nigdy realnie nie walczył o ten najcenniejszy. Po trzech z dziesięciu tegorocznych rund reprezentant Słowacji ma jednak całkiem niezłą sytuację do ataku, bo jest czwarty w klasyfikacji przejściowej ze stratą dziewięciu punktów do lidera, Bartosza Zmarzlika.

Vaculik na Markecie zrobił coś jeszcze, bo przecież to także on okazał się na niej najlepszy w ubiegłym sezonie. Stał się więc siódmym zawodnikiem w historii GP Czech, który "obronił" na tym obiekcie pierwsze miejsce. Słowak dołączył zarazem do naprawdę zaszczytnego grona, bowiem znajdują się w nim sami indywidualni mistrzowie świata.

Pięciu z nich po sukcesie w Pradze zostawało potem triumfatorem całego światowego cyklu w tym samym roku (patrz tabela poniżej). Tylko Billy Hamill smak złota znał już wcześniej.

Oni wygrywali Grand Prix Czech w Pradze sezon po sezonie:

Zawodnik Kraj Zwycięstwa Mistrzostwo
Billy Hamill USA 2000, 2001 -
Jason Crump Australia 2002, 2003, 2004 2004
Nicki Pedersen Dania 2007, 2008 2007, 2008
Tai Woffinden Wielka Brytania 2013, 2014, 2015 2013, 2015
Jason Doyle Australia 2016, 2017 2017
Bartosz Zmarzlik Polska 2020, 2020* 2020
Martin Vaculik Słowacja 2022, 2023 -

*w tym sezonie turnieje w Pradze odbywały się dwa, dzień po dniu

ZOBACZ WIDEO: Magazyn PGE Ekstraligi. Gollob, Leśniak i Kowalski gośćmi Musiała

CZYTAJ WIĘCEJ:
Indywidualny mistrz świata w TOP10 cyklu. Przed Zmarzlikiem same legendy

Czy Martin Vaculik zostanie w tym roku indywidualnym mistrzem świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×